Sağlık

Et ve Süt Kurumu şarbon karantinasıyla ilgili açıklama yaptı

Et ve Süt Kurumu şarbon karantinasıyla ilgili açıklama yaptı Ankara’da özel sektöre ait bir işletmede şarbon hastalığının görülmesi üzerine firmanın karantinaya alındığı açıklandı. Et ve Süt Kurumu şarbon karantinasıyla ilgili açıklama yaptı detaylar haberimizde…

Et ve Süt Kurumu şarbon karantinasıyla ilgili açıklama yaptı

Et ve Süt Kurumu, Ankara’da özel sektöre ait bir işletmede şarbon hastalığının görülmesi üzerine firmanın karantinaya alındığını açıkladı.

“İthalat Et ve Süt Kurumu tarafından yapıldı”

Et ve Süt Kurumu tarafından yapılan açıklamada, Ankara Gölbaşı’nda bulunan özel sektöre ait bir işletmeye Et ve Süt Kurumu tarafından ithal edilen 3 bin 959 adet büyükbaş kesimlik hayvan getirtildiği belirtildi.

Kesimi yapılan söz konusu hayvanların veteriner hekimler tarafından muayenesinin yapıldığının ifade edildiği açıklamada, şu bilgilere yer verildi:

“İşletme karantinaya alınmıştır”

“Yapılan muayene sonucu numune alınarak Etlik Veteriner Kontrol Merkez Araştırma Enstitüsüne gönderilmiş ve sonuç anthrax (şarbon) yönünden pozitif çıkmıştır. Kesilen hayvanlara ait karkas etler Tarım ve Orman İlçe Müdürlüğü elemanları gözetiminde imha edilmiş, işletmeye karantina uygulanarak tüm giriş ve çıkışlar yasaklanmış, geriye kalan hayvanların aşılama işlemleri tamamlanmıştır. Söz konusu etlerin piyasaya sürülmesi gibi bir durum söz konusu değildir. Hastalığın çiftlik dışındaki başka hayvanlara bulaşmaması için de gerekli bütün tedbirler alınmış olup, endişe edecek bir durum bulunmamaktadır.”

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica