Ekonomi

En ucuz sigaralara vergiler artırılarak zam yapıldı

En ucuz sigaralara vergiler artırılarak zam yapıldı Sigarada vergilendirme sistemi değişti. 3 ayrı vergiden birinde oran düştü, ikisinde ise arttı. Kararla fiyatı 7,5 lira olan sigaraların fiyatı 1 lira artacak, diğerlerinin fiyatında ise bir değişiklik olmayacak. Yani ucuz fiyata sigara içmek isteyen vatandaş 1 lira daha fazla para ödeyecek. En ucuz sigaralara vergiler artırılarak zam yapıldı detaylar haberimizde…

En ucuz sigaralara vergiler artırılarak zam yapıldı

Maliye Bakanı Naci Ağbal, bugünkü Resmi Gazete’de yayımlanan Bakanlar Kurulu Kararı ile tütün ürünlerinin vergilendirilmesinde politika değişikliğine gittiklerini belirterek “Bu düzenleme ‘Maliye politikası para politikasına güçlü destek verecektir’ yaklaşımımızın somut adımlarından birini oluşturmaktadır” dedi.

Ağbal, Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanan Bakanlar Kurulu Kararı ile Özel Tüketim Vergisi Kanunu’na ekli 3 sayılı listenin “B” cetvelinde yer alan tütün ürünlerinin vergilendirilmesinde politika değişikliğine gidildiğini ifade etti.

Söz konusu kararla tütün ürünlerinin vergileme yapısında değişiklik yapıldığını belirten Ağbal, şöyle devam etti:

“Maktu vergi ve asgari maktu verginin ağırlığı artırıldı”

“Nispi vergi, maktu vergi ve asgari maktu vergiden oluşan vergi yapısında nispi verginin ağırlığı azalırken, maktu vergi ve asgari maktu verginin ağırlığı artırılmıştır. Tütün ürünlerinde nispi vergi yüzde 2,25 puan indirilirken, maktu vergi ve asgari maktu vergi tutarları 0,96 ila 9,5 kuruş aralığında arttırılmıştır. Vergi yapısında yapılan bu değişiklik, ileriye yönelik fiyat artışı ve enflasyon baskılarını azaltmanın yanı sıra, vergi kaynaklı fiyat artış çarpanının aşağıya gelmesini de sağlayacaktır.”

“Düzenleme uluslararası alanda öne çıkan vergileme yapısı ile uyumlu”

Bakan Ağbal, diğer ülke uygulamaları da incelendiğinde; tütün ürünleri üzerinden alınan nispi vergi ve maktu vergilerin yapısı noktasında atılan adımın; uluslararası alanda öne çıkan vergileme yapısı ile uyumlu hale gelen bir patikaya başlangıç oluşturduğunu aktardı.

Maliye ve Para politikası…

Enflasyonun kontrol altına alınması ve aşağı çekilmesinin en önemli önceliklerinden biri olduğunu vurgulayan Ağbal; “Yapılan bu düzenleme, ‘Maliye politikası para politikasına güçlü destek verecektir’ yaklaşımımızın somut adımlarından birini oluşturmaktadır.” dedi.

Bütçeye sınırlı maliyet etkisi…

Söz konusu düzenlemenin maliyetine ilişkin de bilgi veren Ağbal; “Yapılan düzenlemenin bu yıl bütçesine maliyet etkisi sınırlı olup, tahminlerimize göre 150 milyon lira civarında olacaktır.” diye konuştu.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica