Ekonomi

En ucuz hurma o şehirde satılıyor

Ramazan ayının sembollerinden olan hurma sofralardaki yerini aldı. Peki ülkemizde en ucuz hurma hangi şehirde satılıyor? En ucuz hurma o şehirde satılıyor! Bu sorunun cevabı hurmanın, 5 ile 8 lira arasında değişen fiyatlarla müşteriye sunulduğu Van ilimiz.

İftar sofralarının vazgeçilmezi olan hurma tezgâhlardaki yerini alırken, Türkiye’de ise en ucuz hurmanın Van’da satıldığı belirtildi. İran’a yakınlığından dolayı En ucuz hurma o şehirde satılıyor!..

En ucuz hurma o şehirde satılıyor

Bakkallar ve Manavlar Odası Yönetim Kurulu Başkanı İsa Berge, Türkiye genelinde 10 liradan başlayan hurmanın Van’da 5 ile 8 lira arasında satışa sunulduğunu belirtiyor.  Dünyada sadece 19 ülkede yetişen hurmanın Van’a İran üzerinden geldiğini ve Türkiye geneline gönderildiğini söyledi. Türkiye’nin en ucuz hurmasının Van’da olduğunu ifade ediyor Başkan Berge. Berge, “Türkiye’ye gelen hurmanın büyük bir kısmı Van üzerinden gitmektedir. Hem ucuz hem de kalite babında en iyi hurma bizde diyebiliriz. Pazar olarak da hurma sektörü burada başlı başına bir pazar oluşturmaktadır. İnşallah bu Ramazan il olarak da ülke olarak da hurmaya doyacağız” dedi.

İRAN VAN’I, VAN İSE TÜRKİYE’Yİ DOYURMAKTADIR

Türkiye’nin ciddi anlamda hurma ithal eden ülkelerden bir tanesi olduğunu ifade eden Berge, Van’ın ise bu anlamda stratejik bir öneme sahiptir. “Bu anlamda hurma ve kuru bakliyatta İran Van’ı, Van ise Türkiye’yi doyurmaktadır diyebiliriz. İlimiz hurma pazarı anlamında stratejik bir konuma sahiptir. Burada İran pazarı büyük bir önem arz etmektedir. İran pazarı ayrıca Van’ın ekonomik gelişimine de önemli katkı sağlamaktadır. Hurma fiyatları 5 TL ile 40 TL arasında değişmektedir” şeklinde konuştu.

Diğer ülkelerden de hurma ithal edildiğini anlatan Berge, şunları kaydetti: “Burada Medine hurmasına da İran hurması diyoruz. Fiyatlar da hemen hemen herkesimin alım gücüne hitap etmektedir. Bu anlamda esnaf sanatkârımız da elinden geleni yapmakta ve tüketicilerimizin alım gücüne uygun fiyat politikaları geliştirmeye çalışmaktadır. İnşallah esnafımızın çalışmaları Ramazanın bereketi ile daha verimli bir hal alır.”

Esnaf Hamza Haktanır da, bu durumda oldukça memnun olduklarını ifade ederek, “Türkiye’nin en ucuz hurması Van’dadır. İran’dan gelen hurma çeşitlerinden dolayı fiyatlar oldukça uygundur. Bizde kilosu burada 6 lira ile 15 lira arasında değişiyor. Eski Ramazanlar daha canlıydı. Talep daha fazla vardı. Bu yıl biraz daha sakin geçiyor” dedi.
Hurma alan Gürgin Güneyli de, fiyatlardan memnun olduklarını ifade ederek, 7 TL’ye istediği kalitede hurma aldığını ve piyasada fiyatların değişken olduğunu ifade etti.

ORUCUMUZU NİÇİN HURMAYLA AÇARIZ

Bilim insanlarının yaptığı araştırmalarda kalp hastalıklarına ve mide rahatsızlıklarına iyi geldiği ortaya kondu. Hurma, protein ve karbonhidratı içinde taşıyan tek meyve olarak biliniyor. Bu yüzden iftarda ve sahurda beslenme açısından insanların bütün ihtiyaçlarını karşılıyor. B1 ve B2 vitaminlerini bulunduran hurma, karaciğerin güçlenmesini de sağlar. Özellikle Ramazan ayında tüketilmesinin diğer bir sebebi ise hurmanın halsizliği ortadan kaldırmasıdır. Bu açıdan iftarı hurmayla açmak insan sağlığına iyi gelir.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica