Ekonomi

Emeklinin intibak zammı heyecanı

Emeklinin intibak zammı heyecanı. 5 milyon emeklinin gözü Anayasa Mahkemesinde. Karar zamanı geldi, çattı. Mahkeme eğer intibak yasasındaki yürürlük maddesini iptal ederse, 2000 yılı ve sonrasında emekli olanlara 355 liraya varan intibak zammı yolu açılacak. Emeklinin intibak zammı heyecanı sürüyor.

Emeklinin intibak zammı heyecanı

2000 yılı ve sonrasında emekli olan yaklaşık 5 milyon kişiye intibak zammının yolu Anayasa Mahkemesi’nden geçiyor. 3 ay önce yapılan başvuru için kararın bugün-yarın verilmesi bekleniyor. Eğer Anayasa Mahkemesi, 2000 yılı öncesine ilişkin intibak düzenlemesinin yürürlük maddesinin iptali yönünde karar verirse, milyonlarca emekli için 355 liraya varan zam devreye girecek.

Emeklilerin beklediği karar Anayasa Mahkemesi’nde

İntibak, Anayasa Mahkemesi’nin gündemine, Türkiye Emekliler Derneği üyesi İbrahim Avcı tarafından taşındı. 2000 yılı öncesinde emekli olanlara yapılan intibak zammının 2000 yılı ve sonrasında emekli olanlara da yansıtılması için Kamu Denetçiliği Kurumu’na giden ve haklı bulunan Avcı, daha sonra başvurduğu iş mahkemesi ve Yargıtay’dan olumsuz yanıt almıştı. Bunun üzerine Avcı, konuyu Anayasa Mahkemesi gündemine getirdi. 3 ay önce yapılan başvuru hakkında kararın kısa sürede açıklanması bekleniyor.

5 milyon kişiyi ilgilendiriyor

Anayasa Mahkemesi‘nden emeklilerin beklediği karar çıkarsa, tek tek dava açmaya gerek kalmayacak. Çıkacak karar, 2000 yılı ve sonrasında emekli olan herkesi kapsayacak. Konuyu yakından takip eden Türkiye Emekliler Derneği, başvuruda talep edilen intibak düzenlemesi 4 ile 5 milyon arasında emekli kişiyi ilgilendirdiğini belirtiyor.

İntibak ile maaşlar artacak

İntibak ile maaşlar artacak. 2000 yılı öncesinde SSK‘dan emekli olan yaklaşık 2 milyon kişi, intibak sayesinde Ocak 2013 tarihinde 50 lira ile 355 lira arasında değişen zamlardan yararlanmıştı. Uzmanlar, yeni intibak gelirse, 2000 yılı ve sonrasında emekli olanların da zammının bu seviyelerde olacağını belirtiyor. Belirlenen rakamların güncellenmesi sözkonusu.

Daha önce defalarca yapılan müracatlar karşılıksız bırakıldı ve siyasetin rantına terk edildi. Siyasetin güdümünde olan mahkemelerin verdiği kararla açılan dava reddedildi. Red edilen mahkeme kararı yargıtay tarafından onandı. bu verilen kararların verilmesinde siyasetin etkisi çok oldu.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica