Raporlar

‘Emek ve Özgürlük İttifakı’ kuruluyor

‘Emek ve Özgürlük İttifakı’ kuruluyor

İstanbul’da 6 parti ve örgütün bir araya geldiği toplantıda ittifak çalışmasında son aşamaya gelindiği belirtildi ve ittifakın adı kamuoyu ile paylaşıldı: Emek ve Özgürlük İttifakı

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) “Demokrasi İttifakı” çağrısıyla bir araya gelen Toplumsal Özgürlük Partisi (TÖP), Emekçi Hareket Partisi (EHP), Sosyalist Meclisler Federasyonu (SMF), Türkiye İşçi Partisi (TİP) ve Emek Partisi (EMEP), Kadıköy’de bulunan TİP İstanbul İl Başkanlığı’nda bir araya geldi. Toplantının yapıldığı salonda, her partinin ve örgütün ambleminin yer aldığı ve üzerinde “Dayanışma, mücadele ve umutla bir arada” yazılı pankart asıldı.

Toplantıya, HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ile Mithat Sancar’ın yanı sıra Eş Başkan Yardımcısı Tuncer Bakırhan, EMEP Genel Başkanı Ercüment Akdeniz ile Genel Başkan Yardımcısı Selma Gürkan, TİP Genel Başkanı Erkan Baş, TİP Sözcüsü Sera Kadıgil ve Genel Başkan Yardımcısı Doğan Ergün, SMF Sözcüsü Barış Kayaoğlu ve Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyeleri Mahir Gürz, Erdal Ataş, TÖP Sözcüsü Perihan Koca, Sözcüler Kurulu Pelin Kahiloğulları ile Tamer Doğan ve EHP Sözcüsü Özge Akman Merkez Komite üyesi Hakan Öztürk katıldı.

İTTİFAKIN ADI BELLİ OLDU: EMEK VE ÖZGÜRLKÜK İTİFAKI

Toplantı sonrası yapılan yazılı açıklamada ittifakın adı ilk kez kamuoyu ile paylaşıldı. “Kurumlarımızın girişimiyle, Eylül ayı sonunda kitlesel bir halk buluşması ve en geniş demokrasi güçleriyle birlikte Emek ve Özgürlük İttifakı’nın kuruluşunun ilan edilmesine karar verilmiştir.” denildi.

ÇALIŞMALARDA SONA GELİNDİ

Toplantı sonrası yapılan yazılı açıklamada ittifak çalışmasının tamamlanmasında son aşamaya gelindiği belirtildi ve kararlılık vurgusu yapıldı:

“Türkiye’nin tüm kentlerinde, sokaklarında ve meydanlarında, tarlalarında ve fabrikalarında, okullarında ve üniversitelerinde, her alanda mücadeleyi büyütmek;
Emekçilerin, işçilerin, kadınların, gençlerin, çiftçilerin ve üreticilerin taleplerini ve mücadelelerini ortaklaştırmak üzere sürdürdüğümüz ittifak çalışmasını tamamlama aşamasına geldik.

Yaşadığımız ve her gün daha da derinleşen ekonomik, sosyal ve siyasal kriz karşısında toplumsal adalet, eşitlik ve güçlü demokrasi temelinde değişim mücadelesini ortaklaştıracak bu ittifakın mücadele ilkelerini, siyasal program çerçevesini, seçimler öncesini ve sonrasını kapsayan yol haritasını Eylül ayında kamuoyuyla paylaşma kararına vardık.

Tarihsel sorumluluğumuzun farkındayız ve buna uygun davranma konusunda kararlıyız.”

ORTAK MÜCADELE ÇAĞRISI

Açıklamada ayrıca tüm kesimlere, mücadeleye katılma çağrısı yapıldı:

“Çağrımız tüm emekçilere, demokrasi, hak, hukuk, özgürlük, eşitlik mücadelesini yürüten bütün toplumsal hareketler, kurum, kuruluş ve yurttaşlaradır.

Hep beraber sorumluluk alalım. Yangın yerine çevrilen ülkeyi ortak talepler ve birlikte mücadele anlayışıyla özgür ve demokratik bir şekilde yeniden inşa edelim.

Emek, barış, özgürlük ve demokrasi değerleri temelinde, halkın egemen olduğu bir toplumsal ve siyasal düzeni kurmanın, ezilen ve sömürülen tüm toplum kesimlerinin gücüyle mümkün olduğunu biliyoruz.

Herkesi bu anlayış ve çağrı doğrultusunda ortak ve birlikte mücadeleye davet ediyoruz.

Tek adam iktidarına, sermayenin ve zulmün düzenine karşı hep birlikte başaracağız.” artıgerçek

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica