Ekonomi

Elektrik faturalarında üçlü sınıflandırma dönemi başladı

Elektrik faturalarında üçlü sınıflandırma dönemi başladı Toplam 8.5 milyon aboneyi ilgilendiren elektrik faturalarında Avrupa İstatistik Kurumu’nun “enerji-dağıtım bedeli, vergi ve fonlar” olmak üzere üçlü sınıflandırmaya geçildi. Elektrik faturalarında üçlü sınıflandırma dönemi başladı detaylar haberimizde…

Elektrik faturalarında üçlü sınıflandırma dönemi başladı

“Üçlü sınıflandırmanın Eurostats sınıflandırması ile benzer şekilde”

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, uygulanan bedellerin basitleştirilmesinin faturaların daha iyi anlaşılmasına, tedarikçilerin sözleşmelerini daha kolay karşılaştırmasına katkı sunduğunu ifade etti. Bakan Dönmez, faturalarda yeni sistemdeki enerji, dağıtım, vergi-fonlar şeklindeki üçlü sınıflandırmanın Eurostats sınıflandırması ile benzer şekilde olduğunu bildirdi. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun elektrik faturalarında yaptığı düzenlemeler Meclis gündemine taşındı.

“iletim, kayıp-kaçak ve sayaç okuma bedelinden oluşan maliyetin faturada “dağıtım bedeli” adı altında…”

Sabah’ın haberine göre, tüketiciye gönderilen faturalarda yer alan dağıtım bedelinin enerji bedelinin yüzde 50’sinden fazla olduğu yönündeki eleştirilere Enerji Bakanı Fatih Dönmez yanıt verdi. Dönmez, iletim, kayıp-kaçak ve sayaç okuma bedelinden oluşan maliyetin faturada “dağıtım bedeli” adı altında, enerji ve perakende satış hizmet bedelinden oluşan maliyetlerin de “enerji bedeli” olarak tek bir kalem olarak gösterildiğini belirtti.

“İlgili mevzuatta dağıtım bedelinin hangi bileşenleri içerdiği tek tek sayılıyor”

Bakan Dönmez, “İlgili mevzuatta dağıtım bedelinin hangi bileşenleri içerdiği tek tek sayılıyor. Enerji bedeli, dağıtım bedeli ile vergi ve fonlar şeklinde yapılan üçlü sınıflandırma; Avrupa İstatistik Kurumu sınıflandırmasına benzer nitelik taşıyor” diye konuştu.

“Bu bedel abonelik sonunda tüketiciye güncellenmek suretiyle geri veriliyor”

Bakan Dönmez, ev değiştirenlerin elektrik aboneliği için 100-150 lira bedel ödemelerine yönelik eleştirilere de; “Bu bedel abonelik sonunda tüketiciye güncellenmek suretiyle geri veriliyor” dedi.

“ikili anlaşma, aktif elektrik enerjisi, kurul onaylı ve kanunlarca tahsili zorunlu kılınan vergi ve fonlardan oluşuyor”

Hükümet, geçen yıl elektrik abonelerinin fatura yükünü hafifletmek için 82 lirayı aşan faturalarda kredi kartına iki taksit imkânı getirmişti. EPDK dağıtım şirketlerine de sınırlama getirdi. Buna göre, ikili anlaşma, aktif elektrik enerjisi, kurul onaylı ve kanunlarca tahsili zorunlu kılınan vergi ve fonlardan oluşuyor.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica