Genel

Efendim beni bıraktılar ne yapayım

Efendim beni bıraktılar ne yapayım Başbakan Binali Yıldırım, gazeteci Nil Gülsüm ‘ün yayımlanan ‘Net Duruş’ kitabında 15 Temmuz darbe girişiminde yaşadıklarını anlattı. Yıldırım, Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar’ın 16 Temmuz günü kendisini arayarak “Efendim beni bıraktılar, ne yapayım?” dediğini açıkladı. Efendim beni bıraktılar ne yapayım detaylar haberimizde…

Efendim beni bıraktılar ne yapayım

15 Temmuz’da Genelkurmay Başkanı, İçişleri Bakanı ve MİT Müsteşarı’na ulaşamadığını belirten Başbakan Yıldırım, “Bu duruma canım sıkıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile saat 22.30 civarında görüştük. Karşı koyma konusunda ikimizin de kanaati aynıydı” dedi

Sözcü’den Deniz Ayhan ‘ın haberine göre, Başbakan Binali Yıldırım, gazeteci Nil Gülsüm tarafından yazılan “Net Duruş” adlı kitapta, 15 Temmuz gecesi yaşadıklarını anlattı. İşte Başbakan Yıldırım’ın anlatımıyla 15 Temmuz gecesi yaşananlar:

‘Girin hepsini vurun’ dedim, ‘burada 18 darbeci ölü ele geçirildi’

Genelkurmay Başkanı’nı aradım cevap vermedi. İçişleri Bakanı’nı aradım, telefonu kapalıydı. MİT Müsteşarı‘nı aradım, ona da ulaşamadım. Bu duruma canım sıkıldı. Jandarma Bölge Komutanı’nı aradım, ‘Nerede hareket var?’ diye sordum… Jandarma Genel Komutanlığı’nda olduğunu söyledi. ‘Girin hepsini vurun’ dedim, burada 18 darbeci ölü ele geçirildi.

Karşı koyma kararı: 15 Temmuz gecesi Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile ilk olarak 22.30 civarında konuştuk. Karşı koyma konusunda ikimizin de kanaati aynıydı.

‘Ordu başsız ne yapalım’

Genelkurmay Başkanı’nın rehin alınması üzerine Cumhurbaşkanı ile ‘’Ordu başsız ne yapalım?” diye konuştuk. 1. Ordu Komutanı’nı vekaleten atadık. Bu konudaki açıklamayı yaptıktan 5 dakika sonra Hulusi Akar arayıp ‘’Efendim beni bıraktılar, ne yapayım?” diye sordu. Başbakanlığa gelmesini istedim. Akar’a sana bir helikopter göndereyim atla gel dedim… Ancak ben henüz helikopter göndermeden oradan bir helikopterle başbakanlığa geldi.

Pistleri bombalayın, hiçbir uçak kalkamasın…

Olay gecesi Çankırı civarında kaymakamın evine giderken bize ateş açıldı. Bizimkiler geri manevra yaptı ve oradan çıktık. Ankara’ya geldiğimizde Akıncı’da faaliyet devam ediyordu. “Akıncıları bombalayın. Pistleri bombalayın, hiçbir uçak kalkamasın” dedim. Buna da uzun boylu ayak dirediler, sonunda bombalattık. O gece, “Bu ahmakça bir iş, bunun altında kalmayız. Yaptıklarına pişman ederiz” diye düşündüm.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica