Genel

Dünya Gümrük Günü Tavşancıl Huzurevinde kutlandı

Dünya Gümrük Günü Tavşancıl Huzurevinde kutlandı Dünya Gümrük Günü münasebetiyle Evyap Liman İşletmeciliğinin katkılarıyla; Tavşancıl Huzurevi Sakinleriyle güzel bir havada, sıcak bir ortamda türkü ve şiir eşliğinde kahvaltı yapıldı. detaylar haberimizde…

Dünya Gümrük Günü Tavşancıl Huzurevinde kutlandı

26 Ocak “Dünya Gümrük Günü”

Türkiye’nin de aralarında bulunduğu kurucu üyeler tarafından 1950 yılında imzalanan anlaşmayla kurulan Dünya Gümrük Örgütü, o zaman ki adıyla Gümrük İşbirliği Konseyi ilk toplantısı 26 Ocak 1953 tarihinde 17 Avrupa ülkesinin katılımıyla Brüksel’de yapılmıştır. Bugün, uluslararası ticaretin %98’ini gerçekleştiren 182 üyeye sahip olan Örgüt, 1994 yılındaki Konsey toplantısında, Dünya Gümrük Örgütü adının kullanılmasına karar vermiştir. Örgütün ilk toplantısını yaptığı 26 Ocak günü, üye ülkelerde Gümrüklerin işleyişi hakkında farkındalığı arttırmak amacıyla “Dünya Gümrük Günü” olarak kutlanmaktadır.

Huzurevi sakinleriyle buluşma…

2019 yılı Dünya Gümrük Günü için “Kesintisiz Ticaret, Seyahat ve Taşımacılık İçin Akıllı Sınırlar” teması belirlenmiştir…

Doğu Marmara Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü’ne Kocaeli, Bolu, Düzce, Sakarya, Zonguldak, Bartın ve Karabük illerinde 16 Müdürlükte, 864 personelle, 41 limanda, 234 antrepoda ve iki hava limanında 24 saat hizmet verilmektedir. Bu idarelerimizden 2018 yılında, 52 milyar Dolar ithalat, 30 milyar Dolar ihracat gerçekleştirilmiştir. Bölge Müdürlüğümüz Türkiye genelinde Dış Ticaret Hacminde 2. sırada yer almaktadır. Ayrıca, İlimizde otomobil ithalat/ihracat rakamı 22 milyar doların üzerinde olup bu da ülkemizdeki işlemlerin ithalatta yaklaşık %64’ünü, ihracatta %49’unu kapsamaktadır. Toplanan vergi oranlarında da 2017’ye göre %27 yükselme olarak, 2018 yılında 37 milyar TL. vergi tahsilatı yapılmıştır.

26 Ocak Dünya Gümrük Günü Kapsamında Kocaeli Tavşancıl Huzurevi Sakinleri ile Kahvaltı Düzenlendi

türkü, şiir, karşılıklı âşık atışmaları

26 Ocak Dünya Gümrük Günü münasebetiyle Evyap Liman İşletmeciliğinin katkılarıyla; Gebze Kaymakamı Mustafa Güler, Bölge Müdürümüz Musa Aydemir, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Bekir Yümnü; İdarecilerimiz ve Tasfiye İşletme Müdürlüğü personellerinin katılımı ile Tavşancıl Huzurevi Sakinleriyle güzel bir havada, sıcak bir ortamda türkü ve şiir eşliğinde kahvaltı yapıldı.

Âşık Taner Öztürkoğlu, Fatih Çetin ve Ozan Cefakâr’ın türkü, şiir, karşılıklı âşık atışmaları ve türlü hikâyeleriyle renklendirdiği programa, Bölge Müdür Yardımcımız Ali İhsan Merdanoğlu’nun günün anısına yazdığı şiir ve eğlenceler ile devam edildi. Huzurevi sakinlerine hediyeler takdim edilerek vedalaşıldı.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica