Genel

Din işleri yüksek kurulumuz meydanı boş bırakmamalıdır

Din işleri yüksek kurulumuz meydanı boş bırakmamalıdır AKP genel başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İslam’ın güncellenmesi” sözüne açıklık getirdi. Erdoğan, “Biz dinde reform aramıyoruz, haddimize mi?” dedi. Zeytin Dalı Harekatı’na da değinen Erdoğan, “Afrin merkezi kuşatılmış vaziyette. Her an merkeze girebiliriz” diye konuştu. Din işleri yüksek kurulumuz meydanı boş bırakmamalıdır detaylar haberimizde…

Din işleri yüksek kurulumuz meydanı boş bırakmamalıdır

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Siyaset Merkezi’nin açılışında konuştu.

“Değişimi inkar etmek kendi kendini kandırmak demektir”

Erdoğan, dünkü konuşmasındaki “İslam’ın güncellenmesi” ifadesine açıklık getirdi. Erdoğan, Değişimi inkar etmek kendi kendini kandırmak demektir. Elbette asla değişmeyen ve değişmeyecek olan kurallar da vardır. Mesela İslam’ın son din olduğu bir hakikattır. Bununla kimse oynayamaz” dedi.

“Dinimiz İslam ve kitabımız Kur’an-ı Kerim, kıyamete kadar caridir”

Kuran-ı Kerim’deki hükümlerin değişmediğini ve değişmeyeceğini belirten Erdoğan, uygulamaların zamana göre değişebileceğini dile getirdi. Erdoğan, şunları söyledi:

“Uygulamadaki karşılıkları elbette zamana, şartlara göre değişecektir”

“Allah’ın yüce kitabımız Kur’an-ı Kerim’de açıkça ifade ettiği hükümler asla değişmemiştir, değişmeyecektir. Dinimiz İslam ve kitabımız Kur’an-ı Kerim, kıyamete kadar caridir. Bu da bundan sonra da kıyamete kadar gelecek olan tüm toplumlar, yaşanacak tüm hadiseler, ortaya kadar tüm yeni durumlar karşısında söyleyecek sözü olduğu anlamına gelir. Bunların uygulamadaki karşılıkları elbette zamana, şartlara göre değişecektir. Mecelle kaidesidir, yani; ‘Ezmanın tagayyürü ile ahkamın tagayyürü inkar olunamaz.’ Biz içtihatları değiştirmezsek, uygulamaya ilişkin kuralları uygun şekilde yenilemezsek sadece kendi kendimizi kandırmış oluruz. Müslümanlar sürekli kendilerini geliştirmek durumunda.”

“Meydanı boş bırakırlarsa böyle kişiler ortaya çıkar”

Kendilerini din adamı olarak tanıtan kişilerin kadınlarla ilgili açıklamalarına da değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Sadece ilmi bir zeminde tartışma konusu olacak bir meselenin herkesin gözü önünde tartışılmasını yöntem olarak doğru bulmuyoruz. İnsanlar kime kulak vereceğini şaşırıyor. Başbakan yardımcımız da burada, Din İşleri Yüksek Kurulumuzun meydanı boş bırakmaması lazım. Meydanı boş bırakırlarsa böyle kişiler ortaya çıkar. Hocalarımızın ya sesleri çıkmıyor ya sesleri duyulmuyor ya da korkuyorlar. Gerçek neyse çıkıp söyleyecek. Hiç kimsenin dinimizi böyle karikatürize etmeye hakkı yoktur” dedi.

“Konuşmaların İslam’a getirdiği lekeyi görmezden gelemeyiz”

“Biz dinde reform aramıyoruz, haddimize mi?” diyen Erdoğan, “Ama çıkıp da kadınlarla ilgili, yaşlılarla ilgili konuşmaların İslam’a getirdiği lekeyi görmezden gelemeyiz. Türkiye’de din eğitim ve öğretiminin sağlıklı bir temel üzerinde yaygınlaştırılmasına ihtiyaç var” şeklinde konuştu.

“Siz bu fakiri korkutamayacaksınız”

Kendisiyle ilgili sosyal medyada konuşmalar olduğunu belirten Erdoğan, “Siz bu fakiri korkutamayacaksınız. Hak neyse onu söylemeye devam edeceğim. İslam’ın hükümlerini sağa sola evirip çevirme hakkınız yok. Bu tür gözlüklerle bakarak, dinimize fatura kesmeye de hakkınız yok” dedi.

“Biz de yan gelip yatacaktık”

“Cerablus’a, El Bab’a öyle yürüdük. Sosyal medyadan konuşanların dediği gibi hareket etmiş olsaydık, biz de yan gelip yatacaktık. Sınırlarımızda bizi taciz edenlere karşı duramazdık. Muteber sakalla, bunlar gibi olan sakalla, bunlar gibi olanları karıştırmayın. Adam geliyor, sakalı var. Giydikleri ortada, tamam da günahsız olanları nasıl öldürür böyle bir yetki var mı?”

“Afrin merkez kuşatılmış vaziyette”

Afrin’de devam eden Zeytin Dalı Harekatı’na değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Hedef Afrin. İyi bir noktaya geldik. Etkisiz hale getirilenlerin sayısı 3 bin 171 oldu. Afrin merkez kuşatılmış vaziyette. Her an merkeze girmekle karşı karşıyayız. PYD maaşı Amerika’dan alıyor. Bunları söylediğim zaman beyefendi rahatsız oluyor. Siz bütçeye koydunuz” diye konuştu.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica