Sağlık

Depresyonun başlangıçtaki belirtileri

Depresyonun başlangıçtaki belirtileri Kendinizi sürekli mutsuz ve yorgun hissediyorsanız, uykularınız kaçıyorsa nedeni depresyon olabilir. Bu durumda tavsiye üzerine ilaç almaya başlamak ya da kendi kendine sorunun üstesinden gelmeye çalışmak daha ciddi sorunlara yol açabilir… Depresyonun başlangıçtaki belirtileri Detaylar haberimizde…

Depresyonun başlangıçtaki belirtileri

Çağımızın hastalığı depresyonun belirtilerini ve tedavi yöntemlerini Memorial Şişli Hastanesi‘nden Uzman Klinik Psikolog Gizem Mine Çölümlü anlattı.

Depresyonun belirtilerini bilmeliyiz

*Konsantrasyon problemi; karar vermede, hatırlamada sorun yaşamak
*Açıklanamayan baş, boyun ve bel ağrısı yaşamak
*Uykusuzluk ya da aşırı uyuyarak uyku değişikliği yaşamak
*Enerjideki azalmanın sürekli bir yorgunluk yaşatması
*Sorumsuz davranışların sebep olduğu dikkatsiz araba kullanma ya da kumar oynamak
*Çaresizlik hissi, karamsarlık
*Öfke ya da tahammülsüzlük, kendini ajite ve huzursuz hissetmek
*Yineleyen ölüm düşüncesi, intihar girişimi

Kadınlarda daha yaygın

Her hastalıkta olduğu gibi depresyonun da genetik sebepleri bulunmaktadır. Ailesinde herhangi bir depresyon hikayesi bulunan insanların diğer insanlara göre bu rahatsızlığa yakalanma riski daha fazladır. Genetik sebeplerin dışında yalnızlık, ilişkilerde yaşanan problemler, ekonomik sorunlar ve çocukluk çağında yaşanan travmalar en önemli sebeplerdir. Nedenleri aynı olsa da kadınlarda erkeklerden iki kat daha fazla depresyon görülmektedir. Erkeklerdeki en önemli belirtileri tahammülsüzlük, yorgunluğa eşlik eden öfke, sinirlilik, şiddet ve umursamaz davranışlar, kadınlarda ise yoğun bir şekilde suçluluk, uykuda artış, iştah ve kilo artışı olarak kendini göstermektedir.

Depresyonun sebepleri

*Yalnızlık
*Sosyal destek yetersizliği
*İlişki problemleri
*Alkol ve uyuşturucu bağımlılığı
*Mali sorunlar
*Ailede depresyon öyküsü
*Erken çocukluk travması
*Sağlık problemleri ve kronik ağrılar

Tedavi için uzmana başvurun

Bazı durumlarda kişi depresyonda olduğunu kabul etmek istemez. Bu durumda genellikle baş, karın, eklem ağrıları, çarpıntı ve nefes darlığı gibi belirtilerle ya da cinsel bozukluk belirtileri ile sıkça destek arayışı içine girebilir. Bu süreci de arkadaş ve eş desteği ile aşmaya çalışabilir. Birçok insanın hayatının bir döneminde yaşadığı depresyon, tedavi edilmediği takdirde duygusal hasarlara, hayatı tehdit eden sağlık problemlerine, hatta kişiyi intihara sürükleyebilir. Bu nedenle depresyon belirtileri yaşayan kişilerin mutlaka alanında uzman bir psikolog tarafından tedavi edilmesi gerekir. Çünkü uygulanan ilaç ve psikoterapi ile kalıcı bir tedavi uygulanabilir. Depresyon tedavisinde, ilaç tedavisi ve psikoterapi kombinasyonu şeklinde bir tedavi görmek kalıcı ve sağlam bir iyileşme için çok önemlidir. Uzman doktor önerisi ve takibi ile başlanan ilaç desteği, düzenli aralıklarla ve sürekli bir takip şeklinde olmalıdır. Kesinlikle dost, arkadaş tavsiyesiyle ilaç kullanılmamalıdır.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica