Genel

Damat Bakan TGS ve RSF tarafından paylaşılan tweetleri engelletti

Damat Bakan TGS ve RSF tarafından paylaşılan tweetleri engelletti Maliye ve Hazine bakanı olarak atanan Berat Albayrak TGS ve RSF’nin paylaşımlarına erişim engeli çıkardı. Damat Bakan TGS ve RSF tarafından paylaşılan tweetleri engelletti detaylar haberimizde…

Damat Bakan TGS ve RSF tarafından paylaşılan tweetleri engelletti

‘Panama Papers’ belgelerinde adı geçen isimleri haberleştiren Cumhuriyet gazetesi muhabiri Pelin Ünker’e dava açan Maliye ve Hazine Bakanı Berat Albayrak, dava öncesi Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) ve Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) örgütünün Twitter hesaplarından yapılan dayanışma çağrısı için mahkemeden erişim engelleme kararı çıkarttı.

“Cumhuriyet gazetesi ve muhabiri Pelin Ünker’e dava açmıştı”

Dünyadan pek çok siyasetçi ve zenginin vergi cennetlerindeki off-shore hesaplarına ait bilgiler, ‘Paradise Papers’ adı altında haberleştirilmişti. Belgelerde, Türkiye’den isimler de yer almıştı. Dün açıklanan yeni kabinede Maliye ve Hazine bakanı olarak atanan Berat Albayrak, ‘Panama Papers’ sızıntısını Türkiye’de haberleştiren Cumhuriyet gazetesi ve muhabiri Pelin Ünker’e dava açmıştı. Davanın ilk duruşması 21 Haziran’da görülmüştü.

Dayanışma çağrısına engelleme kararı verildi…

Diken’de yer alan habere göre, Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS), duruşma öncesinde yaptıkları dayanışma çağrısına Albayrak’ın mahkemeden erişim engelleme kararı çıkarttığını duyurdu.

“Sesimizi kısamayacaksınız. Mahkemede görüşmek üzere…”

Bugün kuruluş günü olduğunu hatırlatan TGS’nin hesabından şu paylaşım yapıldı; “Berat Albayrak bu tweet’imiz için mahkemeden erişim engelleme kararı çıkartmış. Sayın Bakan, yeni göreviniz hayırlı olsun. Doğum günümüzü bu şekilde kutlamanızı pek hoş bulduk. Sesimizi kısamayacaksınız. Mahkemede görüşmek üzere.”

“Albayrak tarafından engellettirildi”

Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) örgütünün Türkçe hesabından da Albayrak’ın erişim engelleme kararı aldırmasına dair bir paylaşım geldi. Mahkemenin kararını paylaşan RSF, kendilerinin 21 Hazirandaki duruşma öncesinde yaptığı çağrının da Albayrak tarafından engellettirildiğini duyurdu.

“Twitter paylaşımlarının kaldırılmasını istedi”

İstanbul 3’üncü Sulh ve Ceza Hakimliği, en geç yedi gün içerisinde kararın TGS, RSF ve gazeteci Pelin Ünker’e tebliğ edilmesini ve davayı konu alan Twitter paylaşımlarının kaldırılmasını istedi.

“Karara itiraz edeceğiz”

Mahkeme kararını Diken’e değerlendiren TGS Genel Sekreteri Mustafa Kuleli, karara itiraz edeceklerini ve gerekirse Anayasa Mahkemesine kadar gideceklerini söyledi.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica