Genel

Cizreliler şikayetlerini sıraladı Akşener dinledi notlarını aldı

Cizreliler şikayetlerini sıraladı Akşener dinledi notlarını aldı Eskiden Anavatan iktidarda ise Şırnak’ta Refah ve DYP’li vekil olurdu. Şırnak milletvekili Salih Yıldırım’ı bizi Meclis’te lime lime ederdi” dedi. Cizreliler şikayetlerini sıraladı Akşener dinledi notlarını aldı detaylar haberimizde…

Cizreliler şikayetlerini sıraladı Akşener dinledi notlarını aldı

Cizre’de esnaftan bazıları sokağa çıkma yasakları sırasında yapılan operasyonlarla mağdur edildiklerini evlerinin yıkıldığını

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Şırnak’a gitmek için geldiği Diyarbakır’da Türkçe, Kürtçe ve Zazaca pankartlarla karşılandı. Baba tarafından Diyarbakırlı olduğunu açıklayan Akşener, “Seçmen burada AK Parti ile HDP arasında bırakıldı. Eskiden Anavatan iktidarda ise Şırnak’ta Refah ve DYP’li vekil olurdu. Şırnak milletvekili Salih Yıldırım’ı bizi Meclis’te lime lime ederdi” dedi. Akşener, Diyarbakır’dan sonra Cizre’ye geçti. Cizre’de esnaftan bazıları sokağa çıkma yasakları sırasında yapılan operasyonlarla mağdur edildiklerini evlerinin yıkıldığını, ancak kayyımla yönetilen belediyelerin ev yapmak yerine park yaptığını söyledi.

“İYİ Parti olarak ‘Türkiye Milletvekili’ kavramını getireceğiz”

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Şırnak ve Cizre’ye gitmek için geldiği Diyarbakır Havalimanı’nda Türkçe, Kürtçe ve Zazaca yazıların bulunduğu pankartlarla karşılandı. Akşener, seçim ittifakı ve barajın düşürülmesiyle ilgili yaptığı açıklamada, seçim barajının yüzde 5 olması gerektiğini, İYİ Parti olarak ‘Türkiye Milletvekili’ kavramını getireceklerini söyledi.

Cizreliler şikayetlerini sıraladı Akşener dinledi notlarını aldı

“Baraj sorunumuz yok”

Seçim barajı ve seçim ittifakı konusuna da değinen Akşener, “Parti programımızda da seçim barajının yüzde 5 olması gerektiği ve bir de Türkiye Milletvekili diye bir kavramı getiriyoruz. Bunun bir dağıtım sistemi var. Hangi şekilde olursa olsun barajı aşamayacak ama belli yerlerde güçlü siyasi alanlar var, onların da Meclis’te temsilini sağlayacak önerimiz var. Ama bugün baktığımızda bizim baraj ile ilgili bir sorunumuz olmadığını, ittifak açısından da biz iktidara diyoruz” dedi.

Cizreliler şikayetlerini sıraladı Akşener dinledi notlarını aldı

“Ev yapmak yerine park yapıyorlar”

Diyarbakır’dan karayolu ile Şırnak’ın Cizre ilçesine geçen Meral Akşener, esnafı ziyaret etti. Akşener için polis güvenlik önlemi alırken, esnaftan bazıları sokağa çıkma yasakları sırasında yapılan operasyonlarla mağdur edildiklerini evlerinin yıkıldığını ancak kayyımla yönetilen belediyelerin ev yapmak yerine park yaptıklarını söyledi. Akşener ise bu konunun takipçisi olacaklarını söyledi.

“Dünyada akıl firarda”

Cizre’deki temasları sırasında kendisini takip eden gazetecilerin sorularını da yanıtlayan İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, ABD Başkanı Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak kabul etmesi ile ilgili bir soru üzerine şöyle dedi:

“Kararı veren Trump, İsrail’e salvo var”

“Sanıyorum ABD’de de artık dış politika iç politikanın öznesi olmaya başladı. Dünyada akıl firarda. ABD kabul etmişti zaten Kudüs’ün İsrail’in başkenti olduğunu ama 6 ayda bir başkanlar erteliyordu. Birden kabul edildi. İslam dünyası açısından kabul edilebilir değil. Ama itirazlara bakınca çok cılız. Mısır ve Suudi Arabistan’la konuşmadan Trump’ın böyle bir hareket böyle bir eyleme geçebileceği bu sözleri söylemesi gerçekçi görünmüyor. Bizim açımızdan bakınca iktidarımızın verdiği tepkiye itirazımız yok. Fakat, İsrail’e bir tepki gösterirken, Trump hakkında başta Cumhurbaşkanı olmak üzere kimsenin ağzından bir kelime duymadım. Kararı veren Trump, İsrail’e salvo var. Eğer İsrail’i bu konuda sorumlu tutuyorsanız Küreciği kapatın. ABD’yi sorumlu tutuyorsanız ona göre tavır almanız lazım. ‘Heyt Heyt’ sonu yok, arkası yok tavırlarla Türkiye’nin inandırıcılığını kaybettiğine inanıyorum.”

“Lozan tartışması MAN Adası ve Zarrab davası’ nedeniyle başlatıldı”

Akşener, Lozan Antlaşması ile ilgili yapılan tartışmalar konusunda ise şunları söyledi: “Kudüs, arkasından Lozan’ın tartışmaya açılması. Biz neyi tartışıyorduk bundan önce Man Adası’nı, Zarrab davasını. Ben tarihçiyim üniversitelerde 15 yıl bu konuları anlattım. Bildiğim bir konu. Öncelikle ben bizi yönetenlere 100 sayfa tarih okumalarını tavsiye ediyorum. Lozan’ın tartışmaya açılmasının iki motivasyonu var. Birincisi Man Adası, Zarrab Davası, Kudüs konusunda bağırdın çağırdın da ne oldu sonra sorusunu örtmek üzere bir davranış olarak görüyorum. İkincisi ise, bu arkadaşlarımız yıllarca ‘Lozan zafer mi hezimet mi’ şeklindeki kitapları okuya okuya geldikleri için bununla ilgili bir şuur altları var. Lozan’ın lüzumsuz olduğuna dair bir şuur altları var. İç politikadaki dertleri örtmek içinse bunu anlarım amenna. Ama geçmişin getirdiği şuur altları ise sakıncalı bir durum. Çünkü, Lozan bizim devletimizin kuruluş belgesidir. Anlaşma değildir, ‘Antlaşma’dır. Yalnızca Yunanistan’la Türkiye arasında değildir. Milli mücadele sonrasında Türkiye’yi işgal eden herkesledir.”

“Üzüldüğüm konu rüşvet konuşuluyor”

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun gösterdiği belgeler konusunda ise İYİ Parti Genel Başkanı Akşener, şu değerlendirmeyi yaptı: “Sayın Kılıçdaroğlu’nun gösterdiği belgeleri görmediğim için bir şey söyleyemeyeceğim. Ama şöyle bir soru var: Sayın Kılıçdaroğlu ‘Buradan para gitti’ diyor. Sayın Erdoğan ‘Gitmedi, oradan geldi’ dedi. Ne enişteymiş. Öğretmen emeklisi 2.5 milyon doları nasıl biriktirdi. Bu paranın kaynağıdır esas olan. Ha gitmedi geldiyse neyin karşılığı geldi? Geldiğini kabul edelim. Nereden abi? Gittiğini kabul edelim, nasıl biriktirdin abi? İktidar medyasına bakıyorsunuz Zarrab hain oldu, kripto FETÖ’cü oldu, Savama ajanı bile oldu. Sayın Kılıçdaroğlu’nun gösterdiği belgeyi zaten herkes biliyormuş. Üzüldüğüm konu rüşvet konuşuluyor. ABD’de yaşananlar ülkem adına itibar kaybettirici herkesi rahatsız ediyor.”

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica