Siyaset

CHP olarak Millet ittifakı yerine HDP ile ittifak yapmalıydık

CHP olarak Millet ittifakı yerine HDP ile ittifak yapmalıydık CHP Parti Meclis üyesi Erdal Aksünger HaberTürk televizyonuna CHP, HDP ve İYİ Parti ile ilgili açıklamalarda bulundu. CHP olarak Millet ittifakı yerine HDP ile ittifak yapmalıydık detaylar haberimizde…

CHP olarak Millet ittifakı yerine HDP ile ittifak yapmalıydık

“İyi Parti nankörlük yaptı”

Erdal Aksünger açıklamalarının içinde; “Muharrem İnce’nin seçim gecesi kredinin yüzde ellisini yediğini, İYİ Partininde CHP‘ye ‘nankörlük’ ettiğini” söyledi.

“Genel Merkez’de kurultay için imza verenlere ciddi baskı var”

CHP’de kurultay tartışmaları sürerken CHP Parti Meclis (PM) Üyesi Erdal Aksünger’den ittifaka ilişkin açıklamalar geldi. Aksünger, “Genel Merkez’de kurultay için imza verenlere ciddi baskı var. Bu işin başında Bülent Tezcan geliyor” ifadesini kullandı. İYİ Partinin CHP’ye nankörlük ettiğini söyleyen Aksünger, “CHP, HDP ile ittifak yapmalıydı” dedi.

“İmza verene de vermeyene de baskı olmamalı”

Habertürk TV’den Kübra Par’ın sorularını yanıtlayan Aksünger, Muharrem İnce’ye yakın isimlerin kurultay için imza topladığının hatırlatılması üzerine , delegelere imza vermemeleri ya da verdikleri imzaları geri çekmeleri için baskı yapıldığını söyledi. Aksünger bu mekanizmanın başındaki ismin ise CHP Sözcüsü Bülent Tezcan olduğunu iddia etti.”İmza verene de vermeyene de baskı olmamalı” diyen Aksünger, şubat ayında Merkez Karar ve Yürütme Kurulunda (MYK) partinin değişmesi gerektiğini söylediğini hatırlattı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun 2014’te ve 2015’te değişimi desteklediğini hatırlatan Aksünger, son Parti Meclisi (PM) seçiminde Muharrem İnce’nin iyi bir sonuç aldığını, ancak delegeye vicdani tercih hakkı bırakılmadığını savundu.

“ Önümüzdeki salı, çarşamba bu iş biter”

Kurultayda, Kılıçdaroğlu’nun karşısına Muharrem İnce ile birlikte birçok adayın çıkabileceği görüşünü dile getiren Aksünger, “Kurultay için yeterli imza toplanacaktır. Önümüzdeki salı, çarşamba bu iş biter” ifadesini kullandı.

“Muharrem Bey herkesten bir adım önde”

Aksünger, “Muharrem İnce’ye ‘Kredinin yüzde ellisini o gece yedin’ dedim. Çıkıp, özür diledi. Konuya özeleştiri getirdi; ama ne dersek diyelim Muharrem Bey herkesten bir adım önde” diye ekledi. Aksünger, adını anmadan İYİ Partinin kurucu üyelerinden Mehmet Aslan’ın “AK Parti çıkıp doğru bir şey savunuyorsa, söylediği şey millet için faydalı bir şeyse İYİ Parti ona destek olacak” açıklamasına da atıfta bulundu. “İYİ Parti CHP’ye nankörlük ediyor” diyen Aksünger, sözlerinin devamında “CHP, HDP ile ittifak yapmalıydı, geleceği inşa ederdik” ifadesini kullandı.

“Dışarıda bir sistem var etmeye çalıştılar”

Aksünger seçim gecesi öncesi Adil Seçim Platformu tarafından mobil uygulamaların denemesinin yapılmadığını da hatırlattı. “2015’teki, 7 Hazirandaki, 1 Kasımdaki ve 16 Nisandaki süreçleri yönetmiş ve onları var etmiş bir insan olarak söylüyorum. O sistemleri kullanmadılar ve dışarıda bir sistem var etmeye çalıştılar” diyen Aksünger, sözlerine şöyle devam etti: “Adil Seçim Platformu, bir platform. Orada sadece ‘adilseçim.net’ diye mobil bir uygulama yapıldı. Eski sistem kullanılsaydı kesinlikle hiçbir problem olmazdı. Neden böyle bir şeye ihtiyaç olduğunu hiç bilmiyorum. Mobil uygulamasının teknik altyapısının başarısız olacağını söylemiştim. Adil Seçim Platformu’nun başarısız olduğunu kendileri de söylediler ve toplumdan özür dilediler. Bu zaten bağıra bağıra geldi. Dünkü açıklamalarında şunu söylemişler ‘Uygulamanın testlerini bile yapamadık’ demişler. Bu, intihar demektir.”

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica