Siyaset

CHP Adaylarını tanıttı ve Seçim Beyannamesini açıkladı

CHP Adaylarını tanıttı ve Seçim Beyannamesini açıkladı CHP, 24 Haziran seçimleri için hazırlanan seçim beyannamesini açıkladı. ‘Türkiye’nin 5 temel sorunu’ üzerine kurgulanan bildiride, ekonomi, demokrasi, eğitim, toplumsal barış ve dış politika alanlarındaki vaatler anlatıldı. CHP Adaylarını tanıttı ve Seçim Beyannamesini açıkladı detaylar haberimizde…

CHP Adaylarını tanıttı ve Seçim Beyannamesini açıkladı

Merkez Türkiye Projesi çatısı altında ‘Doğu, Güney, Karadeniz, Marmara, Mavi Batı Kuşağı’ olmak üzere ‘Beş Kalkınma Kuşağı’ oluşturulacağı sözü verildi. Ayrıca askerlik süresinin kısaltılması, emekliye yılda iki ikramiye, Aile Sigortası, vergisiz 2200 TL asgari ücret, Öğretmenler Günü’nde ikramiye, erlere 500 lira aylık, medyada zorunlu sigorta, KOBİ’lere faizsiz kredi, OHAL’in kaldırılması ve barış akademisyenlerine üniversitelerine dönüş olanağı vaatleri öne çıktı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Ankara’daki toplantıyla, partisinin seçim beyannamesini açıklıyor. Milletvekilleri adaylarının da tanıtıldığı toplantıda seçim bildirgesinde, Türkiye’nin beş temel sorununa acil çözümler yer aldı.

CHP Adaylarını tanıttı ve Seçim Beyannamesini açıkladı

‘Millet için geliyoruz’ başlıklı, 226 sayfadan oluşan bildirgede, beş temel sorun; hak, hukuk, adalet, eğitim, ekonomi, toplumsal barış ve dış politika olarak sıralandı.

Kılıçdaroğlu-İnce salona birlikte geldi

Kılıçdaroğlu’nun salondaki posterleri üzerinde 24 Haziran seçimlerinde kullanılacak “Artık Tamam Millet İçin Geliyoruz” sloganı, İnce’nin posterleri üzerinde ise “Hepimizin Cumhurbaşkanı” ifadesi yer aldı. Kılıçdaroğlu ve İnce salona birlikte girdi.

-Kobilere sıfır faizli kredi

Toplantı salonunda CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile Cumhurbaşkanı Adayı Muharrem İnce’nin de fotoğrafları yan yana yer aldı. Kılıçdaroğlu, vergi ve sigorta prim borcu olmayan KOBİ’lere bir yıl boyunca sıfır faizli kredi vereceklerini söyledi.

CHP Adaylarını tanıttı ve Seçim Beyannamesini açıkladı

Kılıçdaroğlu, konuşmasında özetle şunları söyledi:

-Mafya değil, haktan yana Devlet isteyenlerin partisi

CHP hak, hukuk, adalet partisidir. CHP birlikte yürüyen, kavgasız yürüyenlerin partisidir. Bugün hepimize tarihi bir görev düşüyor. Türkiye, huzur istiyor, Türkiye tek adam rejimi değil, demokrasi istiyor. Mafya devleti değil, haktan yana devlet istiyor. Emekten, haktan yana olanların hep birlikte tamam diyenler için başlatıyoruz. 5 temel sorunu çözmek için hep birlikte mücadele edeceğiz.”

“En fazla değer kaybeden para TL oldu”

En sorunlu alanlardan biri ekonomidir. TL’nin nasıl eridiğini hep birlikte gözlemliyoruz. TL, dünyanın en büyük değer kaybeden paralarından biri oldu. Türkiye’yi nasıl lider yapacağız, eriyen TL ile mi yapacağız? Çiftçi hayatından memnun değil, emekli memnun değil, işçi memnun değil, işsiz hiç memnun değil. Varlık için yoksulluk yaşayan bir Türkiye ile karşı karşıyayız. Kendisini yakan işçi, çiftçi, intihar eden sanayici ve esnaf bunlara bakınca işlerin yolunda gitmediğini görüyoruz. Bu düzenden kim memnun değil? Bu düzenden memnun olan tek bir sınıf var, o da rantiyeciler sınıfı. Kendisini yakan, intihar eden rantiyeci var mı? Bu düzeni değiştirmenin sorumluluğu hepimize düşüyor. Bana düşüyor, Muharrem İnce’ye düşüyor. İşçiye, esnafa düşüyor.”

CHP Adaylarını tanıttı ve Seçim Beyannamesini açıkladı

Kılıçdaroğlu, çiftçinin faiz borçlarının silineceği vaadinde bulundu.

-Nasıl değiştireceğiz?

Eleştirmek kolay, nasıl değiştireceğiz? Şunu toplumun önüne açıkça koyacağız. Ekonomi büyük dönüşüm ve değişime ihtiyaç duyuyor. Bunu değiştirmek zorundayız. 16 yıldır ülkeyi yönetenler bu dönüşümü gerçekleştirebilir mi? Dönüştüremeyeceği açık. Kendi seçim bildirgelerini açıkladılar, dinledim. Onların seçim bildirgeleri ranta dönük, bizim ki üretim ve insana dönük. Siyah ile beyaz kadar fark var. Her yerde bunları anlatacaksınız. Bu dönüşümü nasıl yapacağız? Hangi ulusa, devlete bakarsanız bakın, büyük dönüşümler planlama ile olmuştur. 50 ila 100 yılı bir ülke planlamış ise, hangi ürünlerin üretileceğini planlamış ise o ülke saygın olur. 16 yıldır ülkeyi yönetenler devlet düzenleme teşkilatını kapattılar. İnsani Gelişme Stratejileri Bilgi Politikaları kurumunu kuracağız. Sanayici katma değeri yüksek ürün üretecek. İnsan odaklı bir strateji oluşturunca geleceği sağlıklı bir biçimde planlayacağız.

-Beyin göçü tersine çevrilecek

Madem ekonomide katma değeri yüksek ürünler üreteceğiz, şimdiden planlamalıyız. Bu kurumda Türkiye’nin en saygın bilim insanları çalışacak. Bizim bilim insanlarımız, gencecik çocuklarımız geleceği başka ülkelerde arıyorlar. 21. yüzyılda en parlak beyinlerimiz Batılı ülkelere gidiyor. Bu beyin göçünü tersine çevireceğiz. Dünyanın saygıdeğer bilim adamlarının Türkiye’ye gelmesini sağlayacağız. Burada saygın kurumumuz var diyeceğiz. Sanayiler katma değeri yüksek ürünler üretmek zorundadır. Söz sahibi olmak istiyorsak üretmek zorundayız. Bizim hedefimiz, rüyamız onların göremeyecekleri kadar kapsamlıdır, biz bunu biliyoruz. Dünya sanayide 4.0’ı konuşuyor, biz yol yapıyoruz konuşuyoruz. Dünyanın hiçbir ülkesinde liderler yol yapıyoruz diye övünmez. Bizim hedefimiz Türkiye’yi bölgesinde 21.yüzyılın lideri yapmaktır.”

CHP Adaylarını tanıttı ve Seçim Beyannamesini açıkladı

-Kobilere kredi

Bu yıl katma değeri yüsek görülen bir madde, 3 yıl sonra eskimiş sayılabiliyor. Hızlı değişim ve dönüşüme ayak uyduran firmalar KOBİ’lerdir. Bütün KOBİ’lere 1 yıl süreli ödediğin vergi primi kadar sıfır faizli kredi vereceğiz. Alacaksın, işini büyüteceksin. Bunu en kısa sürede hayata geçireceğiz. Bu proje hayate geçince, devlet vergi ve sigorta primlerini zamanında toplar. Herkes yatırır, sıfır faizli kredi almak için. Şu an tahsil edilemeyen bütçe geliri 322 milyar lira. Vergini öde, primini öde, ödediğin kadar sıfır faizli kredi veriyorum. Bundan daha iyi bir proje Türkiye tarihinde yazılmamıştır diyorum. Kayıtdışı ekonomi büyük oranda azalacak. Daha fazla işçi çalıştıracak, daha fazla sıfır faizli kredi için. Katma değeri yüksek ürün üretenler için daha fazla sıfır faizli kredi sağlayacağız. Bunun sonucunda ihracatımız büyüyecek, çok daha fazla döviz geliri elde eden bir Türkiye göreceğiz. En geç 5 yıl içinde Türkiye, orta gelir tuzağını aşacak, en az kişi başı gelir 15 bin dolar olacak.

-Tarıma tam destek

Batının egemen güçleri Türkiye’nin tarımını çökerttiler. Şimdi o güçler 81 milyonu biz besleyeceğiz kavgasını veriyorlar. Türkiye’yi bu utançtan kurtaracağız. Çiftçiyi güçlendireceğiz. Fındığı en çok biz üretiyoruz ama biz fiyatını belirlemiyoruz. Sözümüz söz, Karadeniz’de Fiskobirlik’i kuracağız, fındığın fiyatını biz belirleyeceğiz. İnce, 3 liraya mazot vereceğim dedi, biz, 2.35’ten veriyoruz dediler. İnce gitti, traktöre mazotu doldurdu, 5,72’den. Tarım bakanının çiftçiden haberi yok. Kırsala 40 bin ziraat mühendisi ve veterineri atayacağız. Tarım ile teknolojiyi buluşturmazsanız verimi gözardı edersiniz. Tarım Teknoloji Liseleri kuracağız. Çiftçiyi yeniden milletin efendisi ilan edeceğiz. Çiftçinin borçlarını sonuna kadar sileceğiz. Sana mazotu düşük fiyattan vereceğiz, sen bunu hakediyorsun. Çiftçiye sıfır faizli kredi vereceğiz. Rantiye 16 yıldır köşeyi döndü, bizim isteğimiz alınterinin köşeye dönmesi. Muharrem İnce’nin de, Kılıçdaroğlu’nun da sözü, tarımda Türkiye’yi dünyanın lideri yapacağız.

CHP Adaylarını tanıttı ve Seçim Beyannamesini açıkladı

-Çiftçi Borçlarının faizi silinecek

Çiftçi bankanın önünde kendini yakmayacak, faizleri silinmiş olacak. Şeker fabrikalarını geri alacağız. İhaleleri iptal edeceğiz, onlar milletindir. Esnaf bakanlığı kuracağız. Esnaf yıllardan beri söylüyor, neden bakanlık kurmuyorsunuz diye. Biz de diyoruz, emekten yana diyoruz, seni kira stopajından kurtaracağız. Esnaf Bakanlığı’nı kuracağız.”

-Anadolu’ya iki dev proje

Anadolu’yu mahsun bırakmayacağız. Anadolu’yu yeniden kaldırmak, Muharrem İnce’nin de Kılıçdaroğlu’nun da namus borcudur. 2 dev proje ile Anadolu’yu şaha kaldıracağız. Bu proje son kuruşuna kadar hesaplanmıştır. Eleştirecekler, nasıl yapacaksınız diye. 16 yılda yapamadınız, 5 yılda yapacağız. bu 2 dev proje, Kafkasların, Balkanların da, Ortadoğu’nun da güvencesi olacak. Oralara da katma değer katacak. PĞrojeyi sadece Türkiye için değil, bölge için üretiyoruz. Hedefimiz bölgesinde 21. yüzyılın lideri yapmak, en saygın hale getirmek. Ekonomide bunları yapacağız.

CHP Adaylarını tanıttı ve Seçim Beyannamesini açıkladı

-Analitik Düşünen ve Sorgulayan Çocuklar yetiştirilecek

Eğitimde neler yapacağız. 1 yıl sonrası için pirinç ek, 10 yıl sonrasını düşünüyorsan meyve ek, 100 yıl sonrasını düşünüyorsan insanı eğit. Bir çin atasözü bunu söylüyor. 16 yılda 14 kez eğitim politikası değişti. Anneler çocuklarının hangi sınava gireceklerini, hangi okula gideceklerini bilmiyorlar. Eğitim bir kişinin dudakları arasına terk edilmiştir. Hızlı değişim ve dönüşüme eğitim ile ayak uydurabilirseniz. Bir ülkeyi geri bırakmak için işgale gerek yok, eğitimi bozmanız yeterli. Eğitimi düzeltmek Muharrem İnce, ki öğretmendir ve Kılıçdaroğlu’nun boynunun borcudur. Çocuklara analitik düşünme ve sorgulama ile ilgili bir sistemi kuracağız. Sorunları çözebilecekleri bir eğitim politikası izleyeceğiz.

-Her Mahalleye Kreş

Bütün mahallelerde, ücretsiz kreş açacağız. CHP’li belediyelerin olduğu tüm yerlerde bu var. Bunu Türkiye’ye yayacağız. Çocuk sabah evden çıkacak, okuluna gidecek. Akşam servisine binecek evine gelecek. Sabah kahvaltısı okuldan, öğle yemeği okuldan. Öğretmeni ile bir arada olacak, arkadaşı ile olacak. Aile çocuğunu akşam huzur içinde karşılayacak. Birleştirmiş sınıf uygulamasına son vereceğiz, 21. yüzyıldayız. Rantiye sınıfının eğitim ile sorunu yok, dünyanın parasını kazanıyorlar. Çocuklarını yurtdışına eğitime gönderiyorlar. Garibanın oğlu nereye gidecek? O çocuklara çağdaş eğitimi sağlamak boynumun borcudur, ben bunu yapacağım. Yurtsuz öğrenci kalmayacak, en geç 2 yıl içinde çözeceğiz. Birer, ikişer kişilik odalar. İnternet erişimi olacak. Nitelikli, niteliksiz okul ayrımına son vereceğiz.”

CHP Adaylarını tanıttı ve Seçim Beyannamesini açıkladı

-Teknoloji Liseleri açılacak

Teknoloji liseleri açacağız. Bütün OSB’lerde bunu yapacağız. Sigorta primlerini devlet ödeyecek, o çocuklar teknoloji liselerinde katma değeri yüksek ürün üretecekler. Hiçbir fabrika sahibi, ben nitelikli eleman arıyorum, bulamıyorum diyemeyecek. Bir yılda 180 bin öğretmeni atayacağız. Kadrolu, sözleşmeli öğretmen ayıbı var. Bu ayıbı kaldıracağız, öğretmen, öğretmendir. Ne demek sözleşmeli öğretmen? Hiçbir öğretmen, yoksulluk sınıfının altında maaş almayacak. Rantiyeciye para buluyorsun?

-3600’ü seçimden önce getir, destekleyelim

Öğretmenlere, polislere, hemşirelere, din görevlilerine 3600 gösterge deyince itiraz ettiler. Meclis’e getirince kabul etseydin. Kararname çıkar, 3600 ek göstergeyi ver, biz de seni alkışlayalım. Neden 24 Haziran’dan sonra?

-Öğretmenler Gününde İkramiye

Öğretmenler gününde öğretmenlere birer maaş ikramiye vereceğiz, rantiyeye değil, öğretmene vereceğim.

CHP Adaylarını tanıttı ve Seçim Beyannamesini açıkladı

-YÖK kaldırılacak, Üniversite Özerk olacak

Üniversitelerin bilimsel özerkliği olacak, mali özerkliği olacak, yönetsel özerkliği olacak. Bunların olmadığı üniversiteler üniversite değildir. Üniversite yönetiminde öğrenciler söz sahibi olacak. Öğrenci arkadaşım vali oluyor, yönetici oluyor, neden üniversitedeki yönetimde olamayacak. Darbe kurumu olan YÖK’ü kaldıracağız. İnsan Kaynakları Bakanlığı kuracağız. İnsanlar hayatın her alanında okuyacaklar ve kendilerine yaşam kuracaklar.”

-Toplumsal Barış

İsterseniz buna Kürt sorunu, isterseniz toplumsal barış sorunu deyin. Bu sorunun çözüm yeri TBMM’dir. 35-40 yıldır bunu çözemeyenler siyasilerdir. İnsana insan olduğu için değer vereceğiz. İnsana saygı duyup, baş tacı yapacağız. Biz hiç kimseyi ötekileştirmeyeceğiz, herkese eşit davranacağız. Ben hangi haklara sahipsem, Hakkari’deki, Rize’deki, Tekirdağ’daki vatandaş da aynı haklara sahip olacak. Bu sorunu kim çözecek? Cevabı çok basit. Bu işi demokrasiye inanan, terörle mücadeleden ödün vermeyecek, birlikte yaşamaya inanan kişiler çözer. 16 yıldır çözemedin, 4 yılda çözeceğiz. 4 temel ilkemiz var. Samimi ve dürüst olunacak. Gizli kişisel bir ajandaya sahip olmayacaksınız. Millete hesabını veremeyeceğiniz vaat ve angajmanlarda bulunmayacaksınız. Millete her aşamada bilgi vereceksiniz. Bütün bunları yaparken demokrasiye inanacaksınız. Bunları yaparsanız tüm sorunları çözersiniz.

CHP Adaylarını tanıttı ve Seçim Beyannamesini açıkladı

-Filistinlilere Vizeyi kaldıracağız

Dış politikanın ana ekseni Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından çizilmiştir. Yurtta barış, dünyada barış. Bu kural dünyanın tüm saygın ülkelerince uygulanmaktadır. Biz buna uyacağız. Bütün komşularımızla barış içinde yaşama hedefimiz var. 16 yılda bu politika bozuldu. Mezhepçi bir politika istendi. 3,5 milyon Suriyeli geldi, 30 milyar dolar para harcandı. O bölgede kardeşlerimiz büyük acılar yaşadılar. Kavgayı değil barışı öne çıkarınca kazanan Türkiye olacak. Dışişleri Bakanlığı’nın şu an hiçbir fonksiyonu yoktur. Dış politikada büyük başarısızlıklar yaşıyoruz. Ne yapacağız? Bütün komşularımızla 1 yılda barışacağız. Filistinli vatandaşlara vizeyi kaldıracağız, İsrailliler nasıl geliyorsa, onlar da öyle gelecek.

“Ortadoğu Barış ve İşbirliği Teşkilatı’nı kuracağız”

Bizim onurumuzu zedeleyen Mavi Marmara Antlaşmasını iptal edeceğiz. 9 vatandaşın haklarını savunacağız. AB ile ilişkileri düzelteceğiz. Tam demokrasinin kuraları neyse tamamını yapacağız. Fasıl açıp, kapamalarını beklemeyeceğiz. Ortadoğu Barış ve İşbirliği Teşkilatı’nı kuracağız. İran, Türkiye, Irak ve Suriye bir araya gelecek. 4 devletin işlerine karışıyorlar. Bu 4 devlet kendi sorunlarını çözemiyor mu? Ortadoğu’yu barış sarmalına döndüreceğiz, Ortadoğu’nun en güçlü 4 ülkesi olacağız.

CHP Adaylarını tanıttı ve Seçim Beyannamesini açıkladı

-Yöneticiler denetlenebilecek

Bir başka sorun alanımız demokrasi. Sen telefonla konuşurken, rahat konuşabiliyor musun? Korkuyorsan diktatörlük, kormuyorsan demokrasi vardır. Cumhurbaşkanı Muharrem İnce, TBMM’de en büyük grubu olan CHP olunca Kılıçdaroğlu ne yapacak? OHAL’i kaldıracağız. Siyaseti kirlilikten kaldıracağız. İhaleye fesat karıştıranların TBMM’de yer olmayacak. Türk hukuk sistemini darbe kalıntılarından kurtaracağız. Yargı bağımsız olacak. Hakim ve Savcılar kurulları ayrı ayrı olacak. Avukat hangi düzeyde ise, savcı da öyle olacak. Cumhurbaşkanı dahil, bakanların hepsi denetlenebilecek. Sen neden denetimden kaçıyorsun? Muharrem İnce, ‘beni denetlesinler’ diyebiliyor. Herkesin can ve mal güvenliği olacak. Suçüstü halleri, gözaltı olmayacak. Yargılansın serbestken.

-Medyaya Zorunlu Sendika

Medya özgür olacak. Evrensel etik kurallar içinde özgür olacaklar. Medya sahipleri, medyadan başka bir işle uğraşmayacak. Medya çalışanlarının tamamı, zorunlu olarak sendikalı olacak. Gazeteci, patronuna karşı da özgür olacak.

-Barış Akademisyenleri dönecek

Cumhurbaşkanı tarafsız olacak, 3 bin kişilik koruma ordusuyla gezmeyecek. Sayın İnce, bugün nasıl geziyorsa, öyle gezecek. Barış akademisyenleri en kısa sürede üniversitelerine dönecek.

CHP Adaylarını tanıttı ve Seçim Beyannamesini açıkladı

-Muhtara bütçe, Gençlere özgürlük

Emeklilere de sendika kurma hakkı vereceğiz. Şehit ve gaziler arasında ayrım yapıldı. Bu ayrımı kaldıracağız. Gazi malul sayılıyor, böyle bir şey olur mu? 15 Temmuz gazisi ayrı, diğer gaziler ayrı. Bu ayrımı kaldıracağız. Muhtarlıklar kurumsallaştırılacak. Muhtarın yeri olacak, bütçesi olacak, elemanı olacak. Sosyal yardımlar, muhtarlar eli aracılığı ile dağıtılacak. Kadın erkek eştliğini sağlamak için, Kadın Bakanlığı kuracağız. CHP’nin olduğu bir yerde gençler özgür olacak, gençler düşüncesinden ötürü tutuklanmayacak. Din ve vicdan özgürlüğü olacak. Toplumsal uzlaşma ile, yeni bir anayasa yapacağız.”

-Beton Ekonomisinden Üretim Ekonomisine

Bunları yaparsak ne olur? Önce şu olur, dünyada hiçbir ülke sizde demokrasi yok diyemez. Bundan daha değerli ne olabilir. Dünyanın tüm ülkeleri sizde demokrasi var, insan hakları eşitliği var, kadına, çevreye değer veriliyor diyecekler. Türkiye demokraside büyük çıtayı atlayacak. Türkiye beton ekonomisinden, üretim ekonomisine geçecek. Dolayısıyla katma değeri yüksek ürün üreten ülke olacağız. Dış politikadaki barışçıl politika bize itibar kazandıracağız. Biz ortadoğunun en çok yatırım yapan ülkesi olacağız. AB karşısında devasa, bölgesinde lider bir ülke olacak Türkiye. Türkiye bölgesinin, bilim ve teknoloji merkezi olacak. Asgari ücret net 2200 TL olacak, vergi alınmayacak. En düşük emekli aylığı 1500 TL olacak. Rakam çok mütevazi oldu biliyorum. Birer maaş ikramiye vaadimiz devam ediyor. 4 milyon 210 bin kişiye istihdam yaratacağız.

CHP Adaylarını tanıttı ve Seçim Beyannamesini açıkladı

-Asgari Ücret

Asgari ücret net 2 bin 200 TL olacak, 180 bin öğretmenin ataması yapılacak. En düşük emekli aylığı 1500 liraya yükseltilecek.

CHP seçim bildirgesinde, ‘hak, hukuk, adalet’ başlığında OHAL’in kaldırılması ve ‘tek adam rejiminin’ son bulmasını vaat ederken, ekonomi başlığında da Aile Sigortası ve asgari ücretin yükselmesini vaat etti. “Emekli iki maaş ikramiye alacak” denilen metinde, vergilerin azalması ve teşviklerin artırılması vaatleri de yer aldı.

-Toplumsal barış önerileri

Toplumsal barış başlığında ise bir dizi önerinin yanı sıra Nevroz’un resmi tatil ilan edilmesini vaat etti. Metinde, “Nevroz resmi tatil ilan edilecek, tüm yurtta coşkuyla kutlanacak, Kardeşlik ve Barış günü olacak” denildi.

‘Ayrımcılık ve şüphenin bitmesi, ‘inançlara saygılı laiklik’, ‘yurttaşların dilini özgürce öğrenmesi’ ve dinin siyasete alet edilmemesi gibi çözüm önerileri sıralandı.

-5 kalkınma kuşağı

Seçim bildirgesinde; Anadolu’yu yeniden kalkındırmak için Marmara, Mavi Batı, Karadeniz, Güneş ve Doğu kuşağı olmak üzere Beş Kalkınma Kuşağı’nın “Merkez Türkiye Projesi” çatısı altında eş zamanlı olarak yaşama geçirileceği taahhüt edildi. Söz konusu proje, şöyle anlatıldı: “Merkez Türkiye Projesi ile Çin’den Avrupa’ya uzanan İpek Yolu’nun ortaya çıkaracağı fırsatlar değerlendirilerek, Türkiye’nin hem lojistik hem de mamul mal üretiminde avantaj yakalaması sağlanacak.

CHP Adaylarını tanıttı ve Seçim Beyannamesini açıkladı

“Karadeniz Akdeniz’e Demiryolu ile bağlanacak”

Ülkenin lojistik avantajlarını ortaya çıkarmak üzere Karadeniz’i, Doğu ve İç Anadolu üzerinden Akdeniz’e bağlayan demir yolu hatları inşa edilecek. Marmara Bölgesi’nin etrafında bir ulaşım çemberi oluşturulacak. Doğu Kuşağı kapsamında en büyük üç kente, özel endüstri bölgesi niteliğinde sanayi kompleksleri inşa edilecek. 135’i Doğu Kuşağı’nda olmak üzere kalkınmada öncelikli yörelerde 400 orta-ölçekli kamu işletmesi kurulacak. Merkez Türkiye Projesi ile Türkiye, Doğu Asya, Orta Doğu ve Avrupa’yı birbirine bağlayan bir teknoloji ve lojistik üssü haline getirilecek.”

-3 yeni Bakanlık kurulacak

CHP’nin seçim beyannamesinde devlet yapısında yeni bir yapılanma vaat edildi. Beyannameye göre bu bakanlıklar İnsan Kaynakları Bakanlığı, Kadın Bakanlığı ve Esnaf Bakanlığı olacak.

-5 Yılda 2 Milyon İstihdam

Beş Kalkınma Kuşağı Projesi kapsamındaki kamu yatırımları ve üretim hacmindeki genişlemeyle, 5 yıl içinde 2 milyon ek istihdam yaratılacağı da vadedildi. İstihdam konusu ise seçim beyannamesinde şöyle yer aldı: “Kapsam dışı bırakılan 500 bin taşeron işçi ilk 6 ayda kadroya alınacak. 45 bin yeni aile danışmanı, 3 yıl içinde her 500 haneye, bir aile danışmanı düşecek şekilde atanacak. Her mahallede yeterli sayıda ücretsiz kreş açılacak. Atama bekleyen 180 bin öğretmen bir yıl içerisinde kadrolarına atanacak. Kamuda 250 bin doktor, hemşire, hasta bakıcı ve sağlık teknisyeni istihdam edilecek.

CHP Adaylarını tanıttı ve Seçim Beyannamesini açıkladı

“50 bin engelli yurttaşa 5 yıl içinde istihdam sağlayacağız”

5 yıl içinde sağlık personeli sayısı OECD ortalamasına yakınlaştırılacak. Tüm okullara, öğrenci sayısını dikkate alarak ihtiyaç doğrultusunda kadrolu güvenlik ve temizlik görevlisi atayacağız. Bu doğrultuda 1 yıl içinde en az 80 bin personel istihdam edeceğiz. Kamuda ve özel sektörde engelliler için ayrılan boş kadroları doldurarak 50 bin engelli yurttaşa 5 yıl içinde istihdam sağlayacağız.

“400 orta-ölçekli fabrika kuracağız”

40 bin ziraat mühendisi, veteriner ve tekniker istihdamını 3 yıl içinde sağlayacağız. 1 milyon işsiz vatandaşımızı, asgari ücret karşılığında ödeme alacakları 9-12 aylık eğitim programlarına 1 yıl içinde yerleştireceğiz. 5 yıl içinde 135’i Doğu Kuşağı’nda olmak üzere, kalkınmada öncelikli yörelerde 400 orta-ölçekli fabrika kuracağız. Bu kamu fabrikalarında 65 bin istihdam yaratacağız. Bunlara ek olarak 01.01.2019 tarihinden itibaren asgari ücreti 2.200 TL ve en düşük emekli maaşını 1.500 TL olarak belirleyeceğiz.”

CHP Adaylarını tanıttı ve Seçim Beyannamesini açıkladı

-OHAL kaldırılacak

Beyannamenin “Hak, hukuk, adalet” bölümünde yeni Anayasa, OHAL’in kaldırılması, yüzde 10 seçim barajının kaldırılması, Hakimler Savcılar Kurulu’nun yeniden yapılandırılması gibi çok sayıda başlık yer aldı. Bu bölümde milletvekillerinin yargılanmasıyla ilgili de, “Milletvekillerinin yargılanması süreçlerinde tutuksuz yargılamayı ilke haline getireceğiz. Hükmü kesinleşmemiş tüm tutuklu milletvekillerinin serbest bırakılması için gereken yasal düzenlemeleri hızla yapacağız” denildi.

-Eğitime 1-4-8 modeli

Köy okullarının yeniden açılacağı belirtilen bildirgede eğitim sisteminin 1 yıl okul öncesi, 8 yıl ilköğretim, 4 yıl ortaöğretimden oluşan 1+8+4 modeliyle yeniden yapılandırılacağı ifade edildi. Beyannameye göre 24 Kasım Öğretmenler Günü’nde tüm öğretmenlere bir maaş ikramiye verilecek.

-Askerlik süresi kısalacak

Beyannamede askerlikle ilgili “Askerlik süresi kısaltılacak, üniversite öğrencilerinin askerlik hizmetini yaz tatillerinde 3’er aylık dönemlerle tamamlamaları sağlanacak” vaatleri yer aldı. Er erbaşlara ödenen aylık harçlıklar 400-500 liraya çıkarılacak. Askerlik dönüşü iş bulamayan yurttaşlara altı aya kadar işsizlik maaşı verilecek.

CHP’nin 5 temel sorun tespiti
Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica