Siyaset

CHP 4 bin sandıktan ıslak imzalı sonuç tutanağını alamamış

CHP 4 bin sandıktan ıslak imzalı sonuç tutanağını alamamış Adıgüzel, CHP’nin 50 bin sandıktan veri alamadığı yönündeki iddiaların “tamamen asılsız” olduğunu belirtti. CHP 4 bin sandıktan ıslak imzalı sonuç tutanağını alamamış detaylar haberimizde…

CHP 4 bin sandıktan ıslak imzalı sonuç tutanağını alamamış

Sandıkların yüzde 3’ünde sonuç alınamadı…

CHP Genel Başkan Yardımcısı Onursal Adıgüzel “Yurtiçi 180 bin 524 sandıktan; Cumhurbaşkanlığı seçimi için 176 bin 680, Milletvekilliği seçimi içinse 176 bin 992 ıslak imzalı tutanağa ulaşıldı” dedi.

“Canla başla mücadele ettik”

CHP’nin 81 il ve 972 ilçe örgütü başta olmak üzere, parti tarafından görevlendirilen 262 bin 181 sandık görevlisi ve müşahidin, binlerce avukat ve milletvekilinin vatandaşların oyuna sahip çıkmak için “canla başla mücadele ettiğini” ifade eden Adıgüzel, CHP’nin 50 bin sandıktan veri alamadığı yönündeki iddiaların “tamamen asılsız” olduğunu belirtti.

“Sistem Türkiye’deki 4 bin sandıktan tutanağa ulaşamadı”

CHP’nin diğer bileşenlerden gelen ıslak imzalı tutanaklarla birlikte yurtiçi 180 bin 524 sandıktan; cumhurbaşkanlığı seçimi için 176 bin 680, milletvekilliği seçimi için ise 176 bin 992 ıslak imzalı tutanağa ulaştığını kaydeden Adıgüzel, bu tutanakların sonuçlarının YSK’dan gelen resmi verilerle karşılaştırılarak gerekli tespitlerin yapıldığını ve itirazlarda bulunulduğunu belirtti. Böylelikle CHP ve bileşenlerinin oluşturduğu sistem Türkiye’deki 4 bin sandıktan tutanağa ulaşamadı.

Diğer partilerin katkısı oldu…

Adıgüzel, “Cumhurbaşkanlığı seçimi için ulaşılabilen 176 bin 680 tutanağın 166 bin 20’si CHP il/ilçe başkanlıklarından ve okul sorumlularından secim.chp.org.tr ve CHPNet mobil uygulaması üzerinden alınan sandık sonuç girişleri olup 10 bin 660’sı HDP, İYİ Parti, Saadet Partisi ve Oy ve Ötesi’nden elde edilen sonuçlardır. Milletvekilliği seçimleri içinse, 176 bin 992 tutanağın 171 bin 46’sı CHP il/ilçe başkanlıklarından ve okul sorumlularından secim.chp.org.tr ve CHPNet mobil uygulaması üzerinden alınan sandık sonuç girişi olup, 5 bin 946’sı HDP, İY Parti, Saadet Partisi ve Oy ve Ötesi’nden elde edilen sonuçlardır” dedi.

Bazı bölgelerde sandık görevlerinin darp edilmesi…

Adıgüzel, başta Şanlıurfa olmak üzere, bazı illerde ıslak imzalı tutanağa erişilememesindeki temel sebebin de; sandıklara yönelik görevli atamalarından kaynaklı eksikliklerden ziyade; büyük ölçüde seçim günü yaşanan ve kamuoyuna da yansıyan sandık görevlisi ve müşahitlerin darp edilmesi; güvenlik güçleri tarafından engellenmeleri veyahut sandık bölgelerine alınmamalarından kaynaklı yaşanan; ve kimi zaman vatandaşların can güvenliğini tehdit eden fiil ve eylemler olduğunu kaydetti.

“CHP’nin AA ile herhangi bir veri anlaşması yoktur”

Elde edilen sonuçların YSK’dan veya AA’dan gelen veriler olduğuna yönelik iddiaların da asılsız olduğunu yineleyen Adıgüzel, “CHP’nin AA ile herhangi bir veri anlaşması yoktur. YSK verileri, yalnızca CHP il/ilçe Başkanlıkları ve okul sorumluları tarafından CHP Genel Merkezi’ne iletilen ıslak imzalı tutanakların resmi sonuçlar ile karşılaştırması için kullanılmıştır” dedi.

“Takipler ve itirazlar sonucunda 4 ilde vekil çıkardık”

Bu kapsamda, 24 Haziran gecesi yapılan takipler ve itirazlar sonucunda Kahramanmaraş, Burdur, Osmaniye ve Çanakkale illerinde; CHP’nin milletvekili çıkarmasının sağlandığını vurgulayan Adıgüzel; “Analiz ve araştırmalar için sandık sonuç tutanaklarına ulaşmak isteyen kurum/kuruluş veya kişiler; CHP Bilgi ve İletişim Teknolojileri Genel Başkan Yardımcılığı ile iletişime geçtikleri takdirde; bu verileri kendileri ile paylaşmaktan memnuniyet duyacağımızı bir kez daha vurgulamak isteriz” dedi.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica