Genel

Celal Uzunkaya görevden alınmanın ardından ilk kez konuştu

Celal Uzunkaya görevden alınmanın ardından ilk kez konuştuUzunkaya; “40 küsür yıllık memuriyet hayatım pek çok tayin, atama oldu. Bu da o kapsamdadır. Beni 1 yıl önce bu makama getiren Sayın Cumhurbaşkanı, 1 yıl sonra da görevden almıştır” dedi. detaylar haberimizde…

Celal Uzunkaya görevden alınmanın ardından ilk kez konuştu

Cumhurbaşkanlığı Atama kararı ile görevden alınan Emniyet Genel Müdürü Celal Uzunkaya, Independent Türkçe‘den Can Bursalı’ya konuştu. Uzunkaya Resmi Gazete’de yayımlanan atama kararı ile görevden alınmış, yerine Şırnak Valisi Mehmet Ataş getirilmişti.

“Beni 1 yıl önce bu makama getiren…”

Emniyet’te bir şeyler oluyor!.. “Memuriyette böyle şeyler olur” açıklamasında bulunan Uzunkaya, “40 küsur yıllık memuriyet hayatım pek çok tayin, atama oldu. Bu da o kapsamdadır. Beni 1 yıl önce bu makama getiren Sayın Cumhurbaşkanı, 1 yıl sonra da görevden almıştır. Memuriyetin doğal bir aşaması olduğu için saygı duyuyoruz” dedi.

“Saygı duyuyorum”

“Devir teslim töreninde söylediğim gibi, memuriyette böyle şeyler olur. Beni atamaya yetkili olan Sayın Cumhurbaşkanımızın, aynı şekilde de görevden almasından doğal bir durum yok” diyen Uzunkaya, karara saygı duyduğunu da belirtip şu ifadeleri kullandı:

“40 küsur yıllık memuriyet hayatım pek çok tayin, atama oldu. Bu da o kapsamdadır. Beni 1 yıl önce bu makama getiren Sayın Cumhurbaşkanı, 1 yıl sonra da görevden almıştır. Memuriyetin doğal bir aşaması olduğu için saygı duyuyoruz.”

“İlla makamlarla görev yürütülmez”

İçişleri Bakanlığı emrinde Bakanlık Müşavirliği’nde görevlendirilen eski Emniyet Genel Müdürü Uzunkaya, “Emekliliği düşünüyor musunuz?” sorusuna ise şu yanıtı verdi:

“Emekliliği düşünmüyorum. Gücüm yettiğince, ülkeme milletime hizmet etme noktasında, ister görev verilsin, ister verilmesin çalışacağım. İlla makamlarla görev yürütülmez.”

“FETÖ kumpası’yla yargılanmıştı”

1978 yılında komiser yardımcısı olarak mesleğe başlayan Uzunkaya, 2007-2010 yılları arasında yürüttüğü Emniyet Genel Müdür Yardımlığı görevi sırasında isimsiz bir ihbar mektubuyla başlatılan soruşturma nedeniyle görevinden alınmıştı.

Uzunkaya‘yla ilgili başlatılan soruşturmanın ‘FETÖ kumpası’ olduğu ortaya çıkmıştı. Uzunkaya, 3.5 yıl süren yargılama sonucunda beraat etmişti.

Devir Teslim Töreninde “Son 20 yılda teşkilat içinden ilk Genel Müdür” Vurgusu…

Celal Uzunkaya, görevini Mehmet Aktaş‘a devrettiği törende, “Teşkilat içinden üçüncü kişi olarak, son 20 yılda ilk Genel Müdür olarak atandım. Bizi bu göreve layık gören Sayın Cumhurbaşkanımıza teşekkür ediyorum” ifadelerini kullanmıştı.

Yeni Genel Müdür Aktaş:İçişleri Bakanımızın riyasetinde bütün arkadaşlarımızın el birliğiyle çalışacağız…”

Uzunkaya‘nın yerine atanan Mehmet Aktaş ise, şunları söylemişti:

“Sayın Cumhurbaşkanımıza bu çok hassas ve önemli görevi şahsıma tevdi ettikleri için de şükranlarımı arz ediyorum. İnşallah bundan önce olduğu gibi bundan sonra da bu görevi hakkıyla yerine getirmek için sayın İçişleri Bakanımızın riyasetinde, onun emir ve talimatları doğrultusunda, teşkilatımızın her kademesinde görev yapan bütün arkadaşlarımızın el birliğiyle, desteğiyle inşallah bu görevi en iyi şekilde yapmanın mücadelesi içinde olacağız.”

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica