Siyaset

Büyükşehire bağlı şirketlerin ne iş yaptığını kimse bilmiyor

Büyükşehire bağlı şirketlerin ne iş yaptığını kimse bilmiyor Topal; “Öğrencilerin evden okula ve okuldan eve ulaşımlarını ücretsiz taşıyacağız. Bunun yaklaşık maliyeti 20 milyon TL’dir. Bu para hangi programlarda harcanmıyor ki? 65 yaş üzerini ücretsiz taşıyabiliyorsak, öğrencileri neden ücretsiz taşımayalım” dedi. detaylar haberimizde…

Büyükşehire bağlı şirketlerin ne iş yaptığını kimse bilmiyor

Demokratik Sol Parti (DSP) Büyükşehir Belediye Başkan adayı Ziya Topal, Çadır Restoran’da düzenlenen programda projelerini anlattı. Programa Topal’ın yanı sıra DSP Kocaeli İl Başkanı Halim Dedeoğlu, DSP İzmit İlçe Belediye Başkan adayı Hülya Yıldırım, Kartepe Belediye Başkan adayı Temel Ofluoğlu, Kandıra Belediye Başkan adayı İdris Demir, Derince Belediye Başkan adayı Kenan Baş, Başiskele Belediye Başkan adayı Mahir Tanta ve meclis üyesi adayları katıldılar.

“Köylerde üretim kooperatifleri…”

DSP Büyükşehir Belediye Başkan adayı Ziya Topal, toplantıda şunları söyledi: 12 ilçeye ortalama 24 derslikli 30 tane okul yapılacak bir parayı büyükşehir olarak biz faiz olarak ödüyoruz. Eğer biz bütçemize göre hareket etmezsek, belediyelerimiz faizler altında ezilecektir. Zaten son 2-3 aydır faizle para alarak çalışanlarının maaşını öder durumdadır. Böyle devam ederse 1 buçuk yıl sonra hiçbir belediye maaş ödeyemeyecektir. Bu anlamda öncelikle amacımız üretmektir. Bunun için ilk projemiz, tarımsal alanda kalan mahallelerin köy statüsüne kavuşturularak, köylerde üretim kooperatifleri kurulmasıdır.

“Her ilçede ulaşım çalıştayı…”

Söylediğimiz projeler Büyükşehir Belediyesi’nin verdiği faizlerin yüzde 20’siyle yapılabilir. Bütün ilçelerimizde trafik sorunu bulunmaktadır. Trafik sorunun ışıklarla çözmeye çalışmak akılcı değildir. Biz geldiğimizde 12 ilçenin tamamında ulaşım kurultayı yapacağız. Bunu kendi kendimize değil meslek odaları ve STK’lar ile birlikte çalışarak yapacağız. Tüm ilçeler için ulaşım çalıştayı yapılarak trafik sorununa akılcı çözümler üretilecek, şehrin en büyük sorunlarından olan trafik ancak böyle çözülebilir.

“Depremle ilgili bir çalışma yapılmadı…”

Bilindiği üzere 1999 depremini hep beraber yaşadık. Biz mühendisler olarak şunu söyleriz. Bina insanları öldürmez. Kötü bina insanları öldürür. Peki, o yıldan bu yıla deprem ile ilgili hangi çalışma yapıldı!.. merak ediyoruz. Artık uyanmak zorundayız. Ülkemizin kurumlarının artık bir şekilde çalışmaya başlaması gerekiyor. 20 yıldır deprem ile ilgili hiç çalışma yapılmamış sadece gösteriş yapılmıştır. Bu açıdan bölgenin deprem gerçeğini unutmadan gerekli çalışmalar yapılacaktır.

“Şirketler halkın denetimine açılacak…”

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nde 6-7 şirket var ve bu şirketlerin çoğunun ne iş yaptığını kimse bilmiyor. Bunların şeffaflık kapsamında halka açılması gerekiyor. Biz Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı şirketleri halkın denetimine açacağız. Ben gece 11’den sonra sohbet ettiğim temizlik işçisi arkadaşlardan öğrendiğim bilgilere baktığımda, taşerona verilen para ve işçiye verilen para arasındaki uçurumları görmekteyim. Böyle insan ticareti olmaz. Emekçi kardeşlerimizin hakkını korumak ilk görevimiz olmalıdır.

“Öğrencilere ücretsiz taşıma yapılacak”

Öğrencilerin evden okula ve okuldan eve ulaşımlarını ücretsiz taşıyacağız. Bunun yaklaşık maliyeti 20 milyon TL’dir. Bu para hangi programlarda harcanmıyor ki? 65 yaş üzerini ücretsiz taşıyabiliyorsak, öğrencileri neden ücretsiz taşımayalım? Bunun yanında gençler için doğayı ve hayvanları sevme projesi kapsamında çalışmalar başlatılacak, spor aktiviteleri desteklenecek, bu anlamda tesisler kurulacaktır. Bölgemizdeki iş imkanlarına göre gençlere eğitimler verilip iş olanakları sağlanacaktır.”

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica