Kültür-Sanat-Tarih-Turizm

Büyükşehir ekipleri Kandıra’da biberiye sunumu yaptı

Kandıra’ya 5 yılda çarpan etkisiyle 80 milyon TL’lik kazanım sağlayacak olan TABİB projesinin tüm ilçeye yayılması için Büyükşehir ekipleri yoğun mesai harcıyor

Büyükşehir ekipleri Kandıra’da biberiye sunumu yaptı … “Alım garantili sözleşme ile üretim yapılacak olan proje kapsamında Kandıra ilçesi köylerinde biberiye yetiştiriciliği teşvik edilecek…” detaylar haberimizde…

Büyükşehir ekipleri Kandıra’da biberiye sunumu yaptı

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nde görev yapan ziraat mühendisleri Kandıra ilçesinde biberiye yetiştiriciliği hakkında sunum yaptı. Büyükşehir Muhtarlık İşleri Dairesi Başkanlığı Tarımsal Hizmetler Şube Müdürlüğü tarafından Kandıra Namazgah Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen programa Kandıra Ziraat Odası Başkanı, Kandıra ilçe meclis üyeleri, muhtarlar, çiftçiler ve Büyükşehir personeli katıldı.

12 İLÇEDE YAYGINLAŞTIRILMASI HEDEFLENİYOR

Tıbbi ve Aromatik Bitki Yetiştiriciliği’ni (TABİB) Kocaeli’nin tüm ilçelerine yaymak için faaliyetlerini yoğunlaştıran Büyükşehir, biberiye, oğul otu ve tıbbi nane yetiştiriciliğinin genişletilmesini hedefliyor.

ALIM GARANTİLİ SÖZLEŞME

Büyükşehir’in projesi ile köylerde ekonomik girdisi yüksek ürünlerin yetiştirilerek kırsal alanların tekrar cazibe merkezi haline gelmesi hedefleniyor. Alım garantili sözleşme ile üretim yapılacak olan proje kapsamında Kandıra ilçesi köylerinde biberiye yetiştiriciliği teşvik edilecek.

DANIŞMANLIK HİZMETİ VERİLECEK

Üretimine başlanan tıbbi aromatik bitkilerin fide dikiminden hasat ve pazarlamaya kadar tüm aşamaları yerinde incelenerek Büyükşehir personeli tarafından danışmanlık hizmeti verilecek.

HER UYGULAMA SONRASI HAKEDİŞ DÜZENLENECEK

Çiftçi ile Ziraat Mühendislerinin işbirliği ile doğal çapalama, gübreleme ve ilaçlama ile biberiye tarlaları hasada hazır hala getirilecek ve yapılan her uygulanma sonrası çiftçiye hakediş düzenlenecek.

BAŞVURU İÇİN İSTENECEK BELGELER

• ÇKS Kaydı veya çiftçi belgesi ve tapu fotokopisi
• En az tek parça 10 dekar arazide üretim yapılması gerekiyor. En fazla 15 da alan gerekmektedir.
• Yetiştiricilik yapılacak ilçede ikamet ediyor olması
• Arazi kiralık ise kiralık sözleşmesi
Kamu arazisi ise (hazine, orman) kullanım izni şartları gerekmektedir.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica