Genel

Bunun arkasında organize bir çete olmaması mümkün değildir

Bunun arkasında organize bir çete olmaması mümkün değildir CHP milletvekili Gürsel Tekin, 77 bin kişiden 500 milyon lira toplayan Çiftlik Bank’ın arkasında büyük bir çetenin olabileceğini belirterek, “Bir garip çocuk geliyor, devletin kurumlarını da toplayıp açılışlar yapıyor. Bankalarda çok ciddi kredi hesapları açıyor. Bunun arkasında organize bir çete olmaması mümkün değildir” dedi. Bunun arkasında organize bir çete olmaması mümkün değildir detaylar haberimizde…

Bunun arkasında organize bir çete olmaması mümkün değildir

“Biri geldi, dolandırdı ve gitti”

Çiftlik Bank’ın kurucusu Mehmet Aydın’ın Uruguay’a kaçmasının ardından dolandırılan binlerce kişi bir muhatap bulmaya çalışıyor. 77 bin kişiden 500 milyon lira toplayan ve 150 milyon lirayla firar ettiği belirtilen Aydın’ın iadesi için de süreç başlatıldı. Konuya ilişkin soruları yanıtlayan CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, “Bu mizahi bir şekilde, ‘biri geldi, dolandırdı ve gitti’ şeklinde tarif edilecek bir şey değildir. Bunun arkasında mutlak ve mutlak ciddi bir kadro vardır, dolandırıcı bir ekip vardır. Bu ekip çözülürse bu mesele de çözülür. Çiftlik Bank’ın arkasında çok ciddi bir çetenin olabileceğine ihtimal veriyorum ve inanıyorum” dedi.

“Sultan Mahallesi’nde oturan herkes sürgüne tabi tutuldu”

Gürsel Tekin, Esenler Turgut Reis Mahallesi’nde kentsel dönüşüm projesi kapsamında kendilerine vaat edilen yeşil alan, kapalı otopark gibi sözlerin tutulmadığını öne süren Turgut Reis Dönüşüm Sitesi sakinleriyle bir araya geldi. Projenin yürütüldüğü alanda site sakinlerinin şikayetlerini dinleyen Gürsel Tekin, alanda incelemelerde bulundu. Daha sonra site sakinleriyle birlikte bir basın açıklaması yapan Tekin, CHP olarak 2007’den itibaren kentsel dönüşümün yerinde olması gerektiğini ifade ettiklerini, ancak buna uyulmamasıyla birlikte çok sayıda mağduriyet yaşandığını söyledi. Bunun ilk örneklerinden birinin de Sulukule olarak bilinen Sultan Mahallesi’nde yaşandığını vurgulayan Tekin, “Sultan Mahallesi’nde oturan herkes sürgüne tabi tutuldu” diye konuştu.

“Çiftlik Bank gibi ne yazık ki devletin kurumları da dolandırmaya başlamış”

Gürsel Tekin, “Buraya baktığınızda neredeyse yeşil alan sıfır noktada, bu kadar yüksek emsal ile vatandaşa ‘size iyi ev yapacağım’ diyerek Çiftlik Bank gibi ne yazık ki devletin kurumları da dolandırmaya başlamış. Bu vatandaşların dertlerini anlatabilecekleri bir merci yok” dedi.

“Parlamentoya taşıyacağız”

Gürsel Tekin, Turgut Reis Mahallesi’ndeki projeye aykırı olarak yapılan dönüşüm uygulamasını Esenler CHP ilçe örgütü olarak, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne ve parlamentoya kadar taşıyacaklarının altını çizdi.

“Otopark yapma karşılığı para alıyorlar”

Site sakinlerinin yaşadıkları mağduriyetler üzerine açıklamalarda bulunan Tekin şunları söyledi: “Belediyeler otopark konusunda modern dolandırıcılık yapıyor. Otopark yapma karşılığı para alıyorlar, aldığınız bu harçlar karşılığında bugüne kadar İstanbul’da bugüne kadar İstanbul’da ben, bir tek otopark yapıldığını görmedim. Vatandaşlarımızı buradaki yerleri kentsel dönüşüme tabi tutulmuş. Ama buranın sorunu şu; projeye uygun yapılmamış.”

“Burada ciddi bir mağduriyet var”

Daha önce vaat edilirken ‘bu yapılacak ve uygulamaların tamamı benzer olacak denmiş. Ama birine farklı bir uygulama, birine de farklı bir uygulama yapıyorsunuz. Buradaki emsal artışlarından tapusu olan vatandaşlarımızı faydalanıyor mu? Hayır… Kim faydalanıyor? Buna ne hakkınız var. Burada oturan 280 hane yarın buradan çıktığında 3 metre yolda ne itfaiye girebilecek ne de çift şerit yapabileceksiniz. Burada en önemlisi yargı bu planı durdurma kararı almış ama buna rağmen halen çalışma var. Burada ciddi bir mağduriyet var. Bu kafayla kentsel dönüşümler, ‘yıkım dönüşümlerine dönüşüyor.”

“Devletin kurumlarını da topluyor açılışlar yapıyor”

Gürsel Tekin basın mensuplarının sorularını da yanıtladı. Çiftlik Bank dolandırıcılığı iddiaları hakkında bir soru üzerine Gürsel Tekin, “Türkiye’de bu organize işler ne sondur ne de ilktir. Şöyle bir empati yapın; bir garip çocuk geliyor, devletin kurumlarını da topluyor açılışlar yapıyor. Bankalarda çok ciddi kredi hesapları açıyor. Bunun arkasında organize bir çete olmaması mümkün değildir” şeklinde yanıt verdi ve ekledi: “Bu mizahi bir şekilde, ‘biri geldi, dolandırdı ve gitti’ şeklinde tarif edilecek bir şey değildir. Bunun arkasında mutlak ve mutlak ciddi bir kadro vardır, dolandırıcı bir ekip vardır. Bu ekip çözülürse bu mesele de çözülür. Çiftlik Bank denilen şeyin arkasında çok ciddi bir çetenin olabileceğine ihtimal veriyorum ve inanıyorum.”

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica