Genel

BMGK bugün Kudüs için hazırlanan bir tasarıyı oylayacak

BMGK bugün Kudüs için hazırlanan bir tasarıyı oylayacak Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, ABD’nin Kudüs’ü İsrail’in başkenti ilan etme kararının ardından konuyla ilgili bir tasarıyı gündemine almaya hazırlanıyor. BMGK bugün Kudüs için hazırlanan bir tasarıyı oylayacak detaylar haberimizin içinde yer almaktadır…

BMGK bugün Kudüs için hazırlanan bir tasarıyı oylayacak

“Kudüs’ün statüsü ile ilgili son gelişmelerden üzüntü duyuyoruz”

Pazartesi günü (bugün) oylamaya sunulması beklenen taslak metin, Kudüs’ün statüsü konusunda BM’nin herhangi bir değişikliğe gitmeyeceğinin altını çiziyor. Reuters ve AFP’nin ulaştığı taslak metinde Kudüs meselesinin müzakere yolu ile çözülebileceği belirtiliyor. Metinde Trump yönetiminin aldığı karardan açık bir şekilde bahsedilmezken, “Kudüs’ün statüsü ile ilgili son gelişmelerden üzüntü duyuyoruz” ifadesi yer alıyor.

“Kutsal Kudüs şehrinin karakteri, statüsü ve demografik yapısında değişikliğin önünü açacak herhangi bir karar ya da adım, yasal olarak hükümsüzdür ve iptal edilmelidir”

Mısır tarafından kaleme alınan tek sayfalık metinde ayrıca; “Kutsal Kudüs şehrinin karakteri, statüsü ve demografik yapısında değişikliğin önünü açacak herhangi bir karar ya da adım; yasal olarak hükümsüzdür ve iptal edilmelidir” deniyor. Taslak metinde üye ülkelerin Kudüs’te büyükelçilik açmaktan kaçınması isteniyor ve BM’nin Kudüs’ün statüsü ile ilgili daha önce aldığı kararlara sadık kalınması isteniyor.

Erdoğan; “ABD’nin Kudüs’le ilgili kararının iptali için Birleşmiş Milletler nezdinde de girişimler başlatıyoruz”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da ABD’nin Kudüs kararının iptali için BM’de girişim başlatacaklarını açıklamıştı. Erdoğan “ABD’nin Kudüs’le ilgili kararının iptali için Birleşmiş Milletler nezdinde de girişimler başlatıyoruz. Önce Güvenlik Konseyi’nde, orada bir veto olursa BM Genel Kurulu’nda bu haksız kararın iptali için çalışacağız” demişti.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica