Genel

Başkanı Donald Trump’ın Kudüs kararı almasındaki asıl etken Suriye’dir

Başkanı Donald Trump’ın Kudüs kararı almasındaki asıl etken Suriye’dir Halk TV Genel Müdürü Şaban Sevinç’in moderatörlüğünü yaptığı Basın Koridoru Özel programının konuğu olan 26. Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ, ABD Başkanı Donald Trump’ın neden Kudüs kararını aldığını açıkladı. Başbuğ bu kararın alınmasındaki asıl etkenin Suriye olduğunu söyledi. Başkanı Donald Trump’ın Kudüs kararı almasındaki asıl etken Suriye’dir detaylar haberimizin içinde yer almaktadır…

Başkanı Donald Trump’ın Kudüs kararı almasındaki asıl etken Suriye’dir

“Trump bu kararı alarak Milli Güvenlik sorunu olarak görmediğini de ortaya çıkardı”

1995 yılından beri bu kararın olduğunu söyleyen Başbuğ, “Ama başkanlar Milli Güvenlik sorunu yaratır diye bu karar alınmadı. Trump bu kararı alarak Milli Güvenlik sorunu olarak görmediğini de ortaya çıkardı. Suriye’nin bu duruma böyle gelmesi bugün sizin karşınıza Kudüs sorununu çıkarttı.

“Suriye de 2011’de başlayan iç isyanlar yaşanmasaydı, Suriye bugünkü noktada olmasaydı ben Trump’ın bu kararı 2017’de alacağını düşünmüyorum”

Bence Trump’ın bu kararı 2017’de almasındaki asıl neden Suriye’ydi. Orada 2011’de başlayan iç isyanlar yaşanmasaydı, Suriye bugünkü noktada olmasaydı ben Trump’ın bu kararı 2017’de alacağını düşünmüyorum” ifadelerini kullandı.

“Irak’ta bir referandum oldu. Irak’taki yeniden yapılanma İran’ın ve Türkiye’nin oluru olmadan olmaz”

Programda terörle mücadele konusuna da değinen Başbuğ, “Irak’ta bir referandum oldu. Irak’taki yeniden yapılanma İran’ın ve Türkiye’nin oluru olmadan olmaz. Referandum da bunu gösterdi” dedi

“Siz bu güvenli bölgeleri ortadan kaldırmadan terörü bitiremezsiniz”

Başbuğ, “Biz 1984’den beri PKK ile mücadele ediyoruz. Bu kadar yıl geçmesine rağmen, kamuoyunun terörle mücadeledeki altın kuralları anladığı kanaatinde değilim. Siz bu güvenli bölgeleri ortadan kaldırmadan terörü bitiremezsiniz” diyerek sözlerine devam etti.

“Ne olursa olsun sanki ABD’de Türkiye Cumhuriyet’i yargılanıyormuş gibi bir algı yanlıştır”

Gündeme dair açıklamalarına devam eden İlker Başbuğ ABD’de görülen davada tanık olan Reza Zarrab hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Sanki ABD’de Türkiye Cumhuriyet’i yargılanıyor gibi bir algı oluştu diyen İlker Başbuğ, “Ne olursa olsun sanki ABD’de Türkiye Cumhuriyet’i yargılanıyormuş gibi bir algı oluşturulmasından rahatsızlık duyarız” dedi.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica