Ekonomi

Başkan Zeytinoğlu, Sanayi Üretimi Ve İşgücü Verilerini değerlendirdi

Başkan Zeytinoğlu, Sanayi Üretimi Ve İşgücü Verilerini değerlendirdi

Kocaeli Sanayi Odası (KSO) Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, TÜİK tarafından açıklanan haziran ayı sanayi üretim endeksi ve işgücü verilerine ilişkin değerlendirmede bulundu – akarhaber

Kocaeli Sanayi Odası (KSO) Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, TÜİK tarafından açıklanan haziran ayı sanayi üretim endeksi ve işgücü verilerine ilişkin değerlendirmede bulundu. Zeytinoğlu, “Sanayi üretim endeksinde haziran ayında yıllık bazda yüzde 0.6, aylık bazda yüzde 1.6 artış oldu. Sektörlere baktığımızda sermaye malları ve yüksek teknolojili ürünlerdeki artışlar dikkat çekiyor. Sermaye malları sektöründe yıllık yüzde 20.6, aylık yüzde 1.0, yüksek teknolojili ürünlerde de yıllık yüzde 55.2, aylık yüzde 15.7’lik artışlar görüyoruz. Katma değerli üretim ve geleceğe yönelik yatırım ve büyüme açısından bu kalemlerdeki artışları değerli buluyoruz. Bunun yanında imalat sanayi sektöründe gerçekleşen yıllık yüzde 2.1, aylık yüzde 2.3’lük artış da sanayi üretimindeki genel artışın üzerinde” dedi.

İŞGÜCÜ VERİLERİ

TÜİK tarafından açıklanan haziran ayı işgücü verilerine ilişkin de değerlendirmelerde bulunan KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, “Haziran ayında işsizlik oranı yüzde 9.6 ile geçen yılın aynı ayına göre 0.8 puan gerilerken, mayıs ayına göre 0.1 puan arttı. Potansiyel işgücü ve işsizlerden oluşan atıl işgücü oranı ise yüzde 24.2 olarak gerçekleşti. Burada da aylık bazda 1.7, geçen yıla göre 3.6 puanlık artış olduğu görüyoruz” ifadelerini kullandı.

ÇALIŞABİLİR NÜFUS

Zeytinoğlu, “Açıklanan verilerin detaylarına baktığımızda, mayıstan hazirana çalışabilir nüfus 48 bin kişi artarken, istihdam edilenler 363 bin kişi azalmış. Haziran itibariyle toplam istihdam sayısının ise 31 milyon 291 bin kişi olduğunu görüyoruz. Her zaman dile getirdiğimiz, nüfusumuza oranla bunun daha yüksek seviyelere ulaşması gerektiğini düşünüyoruz” dedi. Zeytinoğlu, ülkemize yabancı sermaye çekilmesinin istihdama da katkı sunacağına dikkat çekti.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica