Ekonomi

Bakanlıklar da yapılan Astronomik israfın önü maalesef alınmıyor

Bakanlıklar da yapılan Astronomik israfın önü maalesef alınmıyor CHP İstanbul Milletvekili Tekin, kamu kurumlarındaki israf ile ilgili soru önergesi verdi. Tekin yüksek fiyatlara lüks araçların makam aracı olarak kiralandığını anlatırken aylık, 37 bin TL’ye hangi bakanın makam aracı kiraladığını sordu. Bakanlıklar da yapılan Astronomik israfın önü maalesef alınmıyor detaylar haberimizde…

Bakanlıklar da yapılan Astronomik israfın önü maalesef alınmıyor

“Yüksek fiyatlara lüks araçların makam aracı olarak kiralanmaya devam ediliyor”

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın yanıtlaması için verdiği önergede, Türkiye’de her alanda ciddi bir israf yaşandığını belirtti. Tekin kamu kurumlarındaki israfa dikkat çekerken yüksek fiyatlara lüks araçların makam aracı olarak kiralandığının altını çizdi. Tekin özellikle bir bakanın makam hizmetlerinde kullanılmak üzere, bir adet binek cinsi yabancı menşeili taşıt için aylık, 37 bin TL kiralama bedeli ödendiği” iddiası üzerine “Bu bakan kimdir” diye sordu.

13 bin 558 taşıta 549 milyon Türk lirası ödendi…

Maliye Bakanlığı verilerine göre 2017’de kamu kurumlarının 711 milyon liralık taşıt alımı yaparken 13 bin 558 yeni taşıt da kiraladığını ifade eden Tekin, bu taşıtlara 549 milyon TL kira ödendiğini anlattı.

Tekin şöyle devam etti:

“Devlet kiracı olarak bulunduğu binalara 901 milyon lira kira ödedi”

“Ayrıca, devlet 2017’de, kiracı sıfatıyla oturduğu binalara da 901 milyon lira kira ödemek zorunda kalmıştı. Bakanlığınıza ait verilere bakıldığında, devletin kira giderlerinin her yıl olağanüstü düzeyde arttığını net bir şekilde görmekteyiz.

“Mal sahibi olan kamu, evdeki bulgurdan olup kiracı konumuna düşmüş durumda”

Araçların ve binaların şoför, akaryakıt, yağ, bakım, yıpranma gibi giderleri göz önüne alındığında Türkiye’nin astronomik bir israfın içinde olduğu açıkça ortada. Bu araçların ve binaların giderleri vatandaşın verdiği vergilerle karşılanıyor. Bu kiralamaların masrafı tek tek 80 milyon vatandaşın cebinden çıkıyor. Milletin vergilerinden oluşan bütçenin ‘tasarruf’ anlayışından uzak bu kadar bol keseden harcanması kamu vicdanını fazlasıyla yaralıyor. Açıkçası, mal sahibi olan kamu, evdeki bulgurdan olup kiracı konumuna düşmüş durumda.” dedi.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica