Siyaset

Bakanlar Kurulu kararları Bozdağ tarafından açıklandı

Bakanlar Kurulu kararları Bozdağ tarafından açıklandı Bozdağ, “Türkiye referandumun ertelenmesinde de karşıdır. Bizim bu referandumun bugün de yarın da yapılmasına rızamız yoktur. Bu referandum iptal edilmelidir” dedi. Bakanlar Kurulu kararları Bozdağ tarafından açıklandı detaylar haberimizde…

Bakanlar Kurulu kararları Bozdağ tarafından açıklandı

Bakanlar Kurulu toplantısı Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başkanlığında başlayan toplantı sona erdi. Toplantı sonrası Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, önemli açıklamalarda bulundu. Bozdağ, “Türkiye referandumun ertelenmesinde de karşıdır. Bizim bu referandumun bugün de yarın da yapılmasına rızamız yoktur. Bu referandum iptal edilmelidir” dedi.

Kritik MGK sonrası Bakanlar Kurulu toplantısı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında, Beştepe’de saat 21.30’da başladı. Toplantı 2 saat sürdü.

Toplantının ardından Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ açıklamalarda bulundu

“Bu referandum kabul edilemez”

İşte Bozdağ’ın açıklamaları:

IKBY’nin aldığı referandum kararı önce MGK’da sonra Bakanlar Kurulu’nda tüm yönleriyle değerlendirilmiştir. Bu referandum, gayri meşru, kabul edilemez bir referandumdur. Türkiye bu konudaki tavrını baştan beri net ve açık bir şekilde koymuştur. Bu referandum, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin milli güvenliğine doğrudan bir tehdittir. Aynı şekilde Irak’ın toprak bütünlüğüne ve milli birliğine, egemenliğine dönük de doğrudan bir tehdittir.

“Kürtlerin içinde de bir çok kişi karşı”

Bazı sorunlarını çözmek için bu adımı attığını söyleyenler, yarın çözemeyeceği daha büyük sorunlarla karşı karşıya kalabilecektir. Referanduma Irak, İran ve Uluslararası toplum, İsrail hariç, karşı. Bölgede yaşayan Kürtlerin önemli bir kısmının da bu referanduma karşı olduğunu biliyoruz.

Bölgedeki Türkmenler karşı, Araplar karşı, Kürtlerin içinde de pek çok kişi karşı. Meclis’te oylama yapıldı. Parlamenterlerin çoğu toplantıyı katılmadı. Katılanların büyük bölümü de ‘hayır’ oyu verdi. Araplar, Türkmenler, Ezidiler, Keldaniler ve diğer etnik ve dini, sosyal gruplar da bölgede yaşamaktadır. Böyle çoğulcu bir yapının olduğu yerde bunları dışlayan bu yaklaşım kabul edilemez.

“Aklıselim ile hareket edin”

Türkiye olarak son bir kez daha Irak Kürt Bölgesel Yönetimine çağrıda bulunuyoruz, aklı selim ile hareket edin. Bu referandumdan vazgeçin, referandumu iptal edin. Hem bölgesel yönetimin hem bölgede yaşayanların hem de bölgenin hayrına olan referandumu iptal etmektir.

Musul ve Kerkük üzerindeki tartışmalar henüz bir neticeye varılamamıştır. Tartışmalı bölgelerinde bu referanduma dahil edilmesi doğru değildir. Türkiye olarak biz son bir çağrıda bulunuyoruz. Bu referandum kararını iptal edin. Henüz vakit geçmiş değil. Bu süre içinde referandumu iptal edin. Biz Türkiye olarak referandumun ertelenmesine de karşıyız, biz erteleme değil net bir şekilde iptal edilmesini istiyoruz. Doğru olan karar erteleme değil iptal edilmesidir.

Biz IKBY’ye çağrıda bulunuyoruz, Aklıselim ile hareket edin bu referandumdan vazgeçin referandumu iptal edin. Bu konu duygusallıkla götürülecek bir konu değildir. Umarız ki bu referandumu iptal ederler.

“Türkiye referandumun ertelenmesine de karşıdır”

Bir hususun altını çizmekte fayda görüyoruz. Türkiye referandumun ertelenmesinde de karşıdır. Bizim bu referandumun bugün de yarın da yapılmasına rızamız yoktur. Bu referandum iptal edilmelidir.

Açıklamanın ardından Bozdağ, gazetecilerin sorularını yanıtladı

İşte o sorular ve cevapları:

Referandum iptal edilmezse hangi adımlar atılacak?

“Bütün opsiyonlar masaya yatırıldı. Umarız referandum iptal edilir ve bu adımları atmak zorunda kalmayız. Şu noktada bu seçenekleri açıklamayı doğru görmüyoruz. Gerekli kararlar alındı, ihtiyaç halinde uygulanabileceğini şimdilik söyleyebiliriz.”

MGK Bildirisinde yer alan ‘uluslararası anlaşmalarda yer alan hak’ ifadesi Kerkük ve Musul’a bir askeri müdahale olabileceğini gösteriyor mu?

“Lozan, Ankara ve Irak Devleti ile yapılan anlaşmalarda yer alan maddelerde Türkiye’nin hakları net bir şekilde belirtilmiştir. MGK bildirisinde bu hakların uluslararası kamuoyuna hatırlatılması kararı verilmiştir.”

Kadir Topbaş’ın istifa gerekçesi ile ilgili kamuoyuna bir açıklama yapılmadı. Yerine düşünülen biri var mı?

“İstifa kararı bireysel bir karardır. Sayın Topbaş’a İstanbul’a ve partimize yaptığı hizmetler için teşekkür ediyorum. Belediye başkanlığından istifa etti, AK Parti’den istifa etmedi. Bakanlar Kurulu’nda bu konu hakkında değerlendirme yapılmadı. Parti ile bir değerlendirme yapılmıştır. Belediye Kanunu’nda yer alan maddeye göre Belediye Meclisi üyeleri kendi aralarından bir başkan seçecekler. Şimdiden hayırlı olsun.”

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica