Siyaset

Bahçeli; ‘Yüzde 10 olan seçim barajı düşürülmeli’

Bahçeli; ‘Yüzde 10 olan seçim barajı düşürülmeli’ Erken seçim tartışmalarının gölgesinde MHP lideri Devlet Bahçeli’den ilginç bir çıkış geldi. MHP lideri Bahçeli “Yüzde 10’luk seçim barajı düşürülmeli.” dedi. Bahçeli; ‘Yüzde 10 olan seçim barajı düşürülmeli’ detaylar haberimizde…

Bahçeli; ‘Yüzde 10 olan seçim barajı düşürülmeli’

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Türkiye’de yüzde 10 olan seçim barajını ‘ağır’ ‘ diye yorumlayarak, bu oranın yeniden değerlendirilmesi gerektiğini kaydetti. Bahçeli “yüzde 10 barajı ittifaklarla veya başka kararlılıklarla aşılabilir duruma geldi. Türkiye’de iki şeye dikkat etmek gerekiyor: Zorlamalar ve dayatmalarla birilerini öldürerek kendini yaşatma yerine hep beraber nasıl yaşarız? Demokrasi içinde bunu nasıl başarırız? Türkiye’yi nasıl bir istikrar, normalleşme sürecine getirebiliriz konusunda bir uzlaşmaya varacak çalışma yapmak lazım. Yüzde 5, 7 mi olur yoksa 10 kalır, böyle mi devam etmesi gerekir. Bunu yaparken bir başka parti yok sayıp, ezerek kendine bir yol çizmeye çalıştığında onun da bir anlamı olmadığı görüldü. Bunlardan ders çıkarmak lazım.” dedi.

“Yüzde 10 barajı Türkiye’de çok ağır bir baraj”

Seçim barajının yüzde 10 olmasının ağır olduğunu açıklayan Bahçeli şunları kaydetti: “Yüzde 10 barajı Türkiye’de çok ağır bir baraj. Hele hele ilk 12 Eylül sonrasında yeniden siyasi yapılanma sürecine geçildiğinde yüzde 20-25 arasında bir baraj, onun üstünde de yüzde 10 üzerinde baraj konmuştu. O baraj 12 Eylül döneminde darbe teşebbüsünde bulunan zihniyetin himayelerinde faaliyetlerine başlayanlar için böyle bir baraj. MHP- Milli Selamet Partisi üzerinde bu konular hep tartışıldı. Siyasi hayatında silinmesi arzusu olmuştu. Öyle bir dönem içinde siyasi hayatın barajın nereye kadar çekilmesi konusunda bölücü unsurların temsiline fırsat vermeyecek yüzde 10’unun devamından yana olduk. Bize karşı da yüzde7-8 oranları söylemelerine rağmen acaba biz yüzde 10 üzerinde oranla gelebilir miyiz dedik. Allah nasip etti ve gelindi, barajın altında kaldığımız dönemlerde oldu.”

“TBMM’de temsil imkanının baraj imkanının aşamayacağını anlayanlar parti disiplini içinde yapılanma sağlayarak bağımsız adaylarla TBMM’ye girip orada mücadelelerine devam ettiler. Demek ki yüzde 10 barajı ittifaklarla veya başka kararlılıklarla aşılabilir duruma geldi. Türkiye’de iki şeye dikkat etmek gerekiyor. Zorlamalar ve dayatmalarla birilerini öldürerek kendini yaşatma yerine hep beraber nasıl yaşarız. Demokrasi içinde bunu nasıl başarırız. Türkiye’yi nasıl bir istikrar normalleşme sürecine getirebiliriz konusunda bir uzlaşmaya varacak çalışma yapmak lazım. Yüzde 5, 7 mi olur yoksa 10 kalır, böyle mi devam etmesi gerekir. Bunu yaparken bir başka parti yok sayıp ezerek kendine bir yol çizmeye çalıştığında onun da bir anlamı olmadığı görüldü. Bunlardan ders çıkarmak lazım.”

“MHP meclis başkanlığına aday çıkaracak”

Meclis Başkanlığı seçimlerine MHP’den de aday çıkarılacağını söyleyen Bahçeli, AK Partili Burhan Kuzu’nun da aday olduğunun anımsatılması üzerine şöyle dedi: “MHP geçmişten bu yana Meclis başkanlık seçimlerinde ilkeli davranmıştır. Eğer mecliste ise meclisi yönetecek bir arkadaşımız olduğu kanaatiyle aday çıkaracak kanaatindeyiz. Yine bu ilkemize devam edeceğiz. Meclisin bugün ki yapısına baktığımız vakit üçüncü turda 166 şartı yakalanacağı için kolaylıkla seçilebilir.

Köklü bir tartışmaya kamplaşmaya zemin teşkil etmemesi lazım. 35 kişiyiz zaten. Hangilerine nasip olur aday çıkaracağız. Grup çıkışı ziyaret etti. Bizde gelişmeleri takip ettiğimizi söyledik. Erken cevap verilmez bu gibi şeylere. Siyasilerin de kurnaz tabiri var; yetkili organlarımızda değerlendireceğiz. 316 onlar. Ne yaparlarsa yapsınlar ilk iki turda netice alamazlarsa üçüncü turda istediklerini seçebilirler. Seçilecek kişinin önemli olan meclisteki yönetim şeklinden önemli dersler çıkarabileceği çatışmalardan uzak tutacağı bir anlayışta olması gerekir. Bizim bir şikayetimiz olmadı İsmail Beyden. CHP’ye sormak lazım onu.”

“Türkiye’de diktatör olmayı gerekli kılacak bir durum yok”

AKP ve CHP arasında son günlerde tekrar başlayan ‘diktatör’ tartışmasını yersiz bulduğunu bildiren Bahçeli “Bu tartışmayı yersiz buluyorum. Türkiye’de diktatör olmayı gerekli kılacak bir durumda yok. Geçmişteki diktatör örneklerini dikkate aldığınız vakit bu hevesi taşıyanlarda örneklerden ders çıkartıp varsa düşüncesi hevesi vazgeçilmesi lazım. ” dedi.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica