Genel

Arap Aydınlar çalıştayında ev sahibi Türkiye

Arap Aydınlar çalıştayında ev sahibi Türkiye Arap ülkelerinden gelip İstanbul’da yaşayan siyasetçi, dernek ve vakıf yöneticisi, bürokratlar, şairler ve sanatçıların ‘şehrin entelektüel hayatına katılımını sağlamak’ adına düzenlendiği açıklanan ‘İstanbul’da Yaşayan Arap Aydınlar Çalıştayı’ bugün başladı. Çalıştay açılışında konuşan Bilal Erdoğan, ‘İslam dünyasının Batı işgalinden kurtulması gerektiğini’ söyledi: İşgal edilenin topraklarımız değil, akıllarımız, kafalarımızın içi olduğunu görüyoruz. Arap Aydınlar çalıştayında ev sahibi Türkiye detaylar haberimizde…

Arap Aydınlar çalıştayında ev sahibi Türkiye

“Batı medeniyetinin İslam dünyasını işgalini sonlandırmalıyız”

‘İstanbul’da Yaşayan Arap Aydınlar Çalıştayı’ açılışında konuşan İlim Yayma Cemiyeti Mütevelli Heyeti Başkan Vekili Bilal Erdoğan, ‘İslam aleminin temelde çözülmesi gereken sorunları olduğunu’ söyleyerek, “Batı medeniyetinin İslam dünyasını işgalini sonlandırmalıyız. Bu işgal zaman zaman askeri işgal olarak tezahür etti. Genel itibarıyla baktığımız zaman bunun bir kültürel tahakküm işgali olduğunu, aslında işgal edilenin topraklarımız değil, akıllarımız, kafalarımızın içi olduğunu görüyoruz” dedi.

Arap Aydınlar çalıştayında ev sahibi Türkiye

Çalıştay, Zeytinburnu 1453 Çırpıcı Sosyal Tesisleri’nde…

“İstanbul’da yaşayan Arap aydınlarının birikimlerini Türkiye’nin entelektüel hayatına dahil etmek ve ortak projeler geliştirmek” için düzenlendiği açıklanan çalıştay, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) ev sahipliğinde Zeytinburnu 1453 Çırpıcı Sosyal Tesisleri’nde başladı. 2 gün sürecek çalıştaya İBB Başkanı Mevlüt Uysal, İlim Yayma Cemiyeti Mütevelli Heyet Başkan Vekili Bilal Erdoğan, AK Parti Siirt Milletvekili Yasin Aktay, İBB Kültür Daire Başkanı Rıdvan Turan, eski Yemen Sağlık Bakanı Dr. Necip Ğanim, Mısırlı eski bakanlar Prof. Dr. Amr Derrac, Salah Abdulmaksud, Yayha Hamid, eski Cumhurbaşkanı adayı ve Mısır Devrimin Yarını Partisi Lideri Eymen Nur, İstanbul’da yaşayan Arap ülkelerinden gelen eski siyasetçiler, bürokratlar, akademisyenler, edebiyatçılar, şairler, dernek başkanları, müzisyenler ve gazeteciler katıldı. Katılımcıların Yemen, Tunus, Filistin ve Irak’ın da aralarında bulunduğu birçok ülkeden geldikleri açıklandı. Oysa düzenlenen çalıştayın afişinde de yer aldığı gibi İstanbul da yaşayan Arap Aydınların katılımının yanı sıra Türkiye den katılımlar bekleniyordu.

Arap Aydınlar çalıştayında ev sahibi Türkiye

Bilal Erdoğan: “Batı medeniyeti yükselirken İslam medeniyeti maalesef geride kalmış oldu”

Çalıştayın açılışında ‘İlim Yayma Cemiyeti Mütevelli Heyet Başkan Vekili’ olarak konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan, “Müslümanlar olarak bizi suni sınırlarla veyahut çeşitli kimlik unsurlarıyla bölen, dil, ırk, meşrep ve mezhep tarzı sınırları kaldırıp bir araya gelip meseleleri aramızda istişare etmemiz gerektiğini devamlı Batı’ya, Yahudiye, masona, devamlı şuna buna suç atmayıp, oturup ‘Biz ne yapıyoruz?’ Bunu konuşmamız gerektiğini düşünüyorum. Bugün hakikaten İslam dünyası büyük bir medeniyet krizi yaşıyor. Medeniyetimiz Batı medeniyetine bir alan boşalttı. Batı medeniyeti yükselirken İslam medeniyeti maalesef geride kalmış oldu” diye konuştu.

Arap Aydınlar çalıştayında ev sahibi Türkiye

“Bu işgal zaman zaman askeri işgal olarak tezahür etti”

“İslam alemini temelde çözülmesi gereken 4 sorunu olduğunu” söyleyen Erdoğan, şöyle konuştu, “Batı medeniyetinin İslam dünyasını işgalini sonlandırmalıyız. Bu işgal zaman zaman askeri işgal olarak tezahür etti. Genel itibarıyla baktığımız zaman bunun bir kültürel tahakküm, işgal olduğunu aslında işgal edilenin topraklarımız değil, akıllarımız, kafalarımızın içi olduğunu görüyoruz. İslam alemi kültür, teknik ve medeniyet sahasında kazanmak mecburiyetinde.”

Arap Aydınlar çalıştayında ev sahibi Türkiye

“Müslümanın burnu kanıyorsa acısını bütün Müslümanların çekeceği bir iklimi, birliği, ruhu yaşatmak zorundayız”

“Bugün Afganistan’dan Orta Doğu’ya, Afrika’ya kadar çatışmalar, savaşlar, iç çekişmeler, istikrarsızlıklar maalesef İslam aleminin ayağa kalkışını engellemektedir. İkinci olarak Müslümanlar ittihadı yani birliğimizi gündemimizin merkezine yerleştirmek zorundayız. Sadece bu ayağa kalkışın olmazsa olmazı olduğu için değil. Aynı zamanda bizi yaratan rabbimizin emri olduğu için bunu merkeze almak zorundayız. Müslümanların birliği, beraberliği ve kardeşliği istiklalin ve istikbalin adeta kilit taşıdır. Mezhep, etnik farklılıklar, bunları bir tarafa koyarak, dünyanın neresinde bir Müslümanın burnu kanıyorsa acısını bütün Müslümanların çekeceği bir iklimi, birliği, ruhu yaşatmak zorundayız.”

Arap Aydınlar çalıştayında ev sahibi Türkiye

“Müslümanların bir şuur problemi olduğu görünmektedir”

“‘Üçüncü sorun’un ‘cehaletin ve entelektüel fukaralığın giderilmesi’ olduğunu ifade eden Erdoğan, “Günümüzde iletişim ve ulaşım teknolojilerine bağlı olarak bilgiye erişim çok kolay hale gelmiş olsa da haber ağı çok geniş olsa da Müslümanların bir şuur problemi olduğu görünmektedir. Cehalet, sadece eğitim öğretimle maalesef giderilemiyor. Bizde ‘Kitap yüklü eşekler’ diye çok meşhur bir şairin tabiri vardır. Ne kadar bilseniz de bu sizin cahil olmadığınız anlamına gelmiyor.”

Arap Aydınlar çalıştayında ev sahibi Türkiye

“İslam ülkeleri arasında da ciddi gelir dağılımı adaletsizliklerinin olduğunu görmek zorundayız”

“Müslümanların dünyada olup bitenlere karşı sahih gerçek bir bilince kavuşması, bunun da elbette mümkün olması için aydınların Müslüman kesimleri ve toplulukları işlemesi, onlara bu mefkure oluşturma mücadelesini aktarmanız gerekiyor. Elbette bu üç meseleden sonra İslam alemi olarak bir sefaletle, yoklukla ve yoksullukla da mücadele verdiğimiz bir gerçektir. Bunu yaşarken İslam ülkeleri arasında da ciddi gelir dağılımı adaletsizliklerinin olduğunu görmek zorundayız. Bir tarafta çok zengin İslam ülkeleri var öbür tarafta günlük 2 dolar 20 sent sınırının altında ciddi nüfus yoğunluğu olan İslam ülkeleri var. Bu adaletsizliği gidermemiz gerekiyor. Çünkü İslam dininin beş esasından birisi zekattır” dedi.

Arap Aydınlar çalıştayında ev sahibi Türkiye

“İstanbul’u bir sığınma limanı görüp İstanbul’a gelenler”

İBB Başkanı Mevlüt Uysal da İstanbul’un geçmiş tarihine bakıldığında her dönemde herkese kucaklayan bir yapısı olduğunu vurgulayarak; “19. yüzyılın başlarında, ortalarında Kafkasya’da yaşananlar ve İstanbul’u bir sığınma limanı görüp İstanbul’a gelenler; 20. yüzyılda Balkanlar’da yaşananlar İstanbul’a sığınanlar ve bugün baktığımız zaman İslam Dünyası’nda yaşananlar ve ‘İstanbul evimiz’ deyip burada yaşayanlar.”

Arap Aydınlar çalıştayında ev sahibi Türkiye

Uysal: “Anadolu’da yaşanan ekonomik sıkıntılar vesilesiyle İstanbul’u bir kurtuluş limanı olarak görüp İstanbul’a gelen bir Anadolu insanı ve 15 milyona yaklaşan bir nüfus”

“Tabii ki bu arada Anadolu’da yaşanan ekonomik sıkıntılar vesilesiyle İstanbul’u bir kurtuluş limanı olarak görüp; İstanbul’a gelen bir Anadolu insanı ve 15 milyona yaklaşan bir nüfus. Bütün bunlara rağmen baktığımızda İstanbul gerçekten herkese ev sahipliği yaptığı gibi; her düşünceyi de kendi içinde barındıran ondan istifade eden dostça yaşamasını temin eden sağlayan bir yapı. İnşallah İstanbul’un bu özelliği devam eder” dedi.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica