Siyaset

AKP’den FETÖ’yü temizlemek kekten unu temizlemek gibidir

AKP’den FETÖ’yü temizlemek kekten unu temizlemek gibidir HDP Eş Genel Başkanı Serpil Kemalbay, partisinin grup toplantısında kadınlara hitap etti. Kemalbay, “Belediyelerimize kayyum atayanlar şimdi kendi belediyelerine kayyum atıyor. Erdoğan’a sesleniyorum; “Metal yorgunluğu” diye çaktırmadan içinizdeki FETÖ’yü mü temizliyorsunuz? Boşuna uğraşmayın, AKP’den FETÖ’yü temizlemek kekten unu temizlemek gibidir, yapamazsınız” dedi. AKP’den FETÖ’yü temizlemek kekten unu temizlemek gibidir detaylar haberimizde…

AKP’den FETÖ’yü temizlemek kekten unu temizlemek gibidir

HDP EŞ Genel Başkanı Serpil Kemalbay, partisinin TBMM’deki grup toplantısında konuştu. Kemalbay, AKP’de istifası istenen belediye başkanlarının durumunu kayyum atanan HDP’li belediyelere benzeterek şunları söyledi: “Bizim biricik Gültan Kışanak’ımız siyasette ne kadar kudretli olduğunu göstermişti. Biz kadınlar Gültan Kışanak’la gurur duyuyoruz. Kışanak ve Anlı rehin alındı. Bugünse AKP – Saray rejimi İstanbul, Bursa belediye başkanlarını görevden alıyor. Bakın bizim belediyelerimize kayyum atayanlar kendilerine hizmet etmediklerini düşündükleri yerel yönetimlere kayyum atıyorlar. AKP Genel Başkanı Erdoğan’a sesleniyorum; Siz FETÖ’yü mü içinizden temizliyorsunuz? Çaktırmadan bunu mu yapıyorsunuz? Metal yorgunluğu diyerek çaktırmadan içinizdeki FETÖ’yü mü temizliyorsunuz? Bir kez daha söylüyoruz: AKP içinden FETÖ’yü temizlemek kekten unu temizlemek gibidir. Yapamazsınız boşuna uğraşmayın. Bizim belediyelerimiz tam bir abluka altında. Kayyum atanmakla kalmadı belediyeler karakol haline gelmiş durumda. Bizim yerel yönetimlerimiz en önemli özelliği geliştirdikleri kadın politikaları idi. Pek çok kurum kadınlar tarafından inşa edildi ve yerel yönetimlerde hakim kılındı. Şimdi karakol haline dönüştürülmüş bu belediyelere kadınların yaklaşması bile mümkün değil. Her tarafta silahlı adamların dolaştığı bu belediyeler tekrar bizlerin mücadelesiyle kazanılacak.”

Kemalbay’ın konuşmasından satır başları:

Yine her gün operasyonlar devam ediyor. 79 yaşındaki Sisi Nine tutuklandı, yetmedi sürgüne gönderildi. 79 yaşında demokrasi mücadelesi yürüten Sisi Nine için bu bir işkencedir. Bu durumu da kınıyoruz. Yine annesiyle cezaevinde kalan Miraz Bebek’e de sevgilerimizi gönderiyoruz, kucaklıyoruz. Özgür günleri Miraz Bebek’e armağan edeceğiz.

Barış Anneleri bugün bizlerle. Onlar yıllardır büyük bedeller ödeyerek hep barış dedi. Duvarlarında çocukların resmini asacak yer kalmadı ama barıştan vazgeçmediler. Barış Annelerinin mücadelesi önünde saygıyla eğiliyorum.

Türkiye’de 15 Temmuz darbe girişimi, bir darbeye dönüştürüldü. OHAL ve KHK’lerle bu ülke bir diktatörlük olarak yönetiliyor. Bunun için de mücadelemizi yükseltiyor ve kadınlar olarak durmayalım faşizmi durduralım, bu böyle gitmez kadınlar izin vermez diyoruz.

“OHAL ve KHK’lerle ülke diktatörlükle yönetiliyor”

15 Temmuz darbe girişimi darbeye dönüştürüldü. OHAL ve KHK’lerle ülke diktatörlükle yönetiliyor. Bu nedenle mücadele ederek faşizmi geriletmemiz gerekiyor. Bunun için mücadelemizi yükseltiyoruz. AKP-Saray iktidarında kadınların haklarının geriletildiğini söyledik ve kadınlar olarak haklarımızı savunacağımızı her vesileyle dile getirdik.

Geçen hafta müftülükle ilgili bir yasa geçti. Bütün kadın örgütleri bir araya geldi protestolar yaptı. Bütün yolları denediler, demokratik haklarıyla seslerini duyurmak istedi. Meclis önünde polis-devlet şiddetine maruz kaldı kadınlar ama direnmekten vazgeçmedi. Neden itiraz ediyor kadınlar? Onlarca yıldır verilerek kazanılan hakları için mücadele ediyor kadınlar.

“AKP bu düzenlemeyle din ticareti yapıyor”

Kadınların itirazı şuna; cinsiyet eşitliğine inanmayan bir kuruma yetki verilmesine itiraz ediyor. Müftülüklerin kendi alanından çıkarak sosyal hayata müdahalesine karşı çıkıyor. AKP bu düzenlemeyle din ticareti yapıyor. Müftülük yasası kadınların hiç bir sorununu çözmüyor. AKP oylarındaki düşüşü, bu yolla engellemek istiyor.

Şimdi de boşanmaya aracılık sistemini gündemleştirdiler. Müftülere nikah yetkisi verdikleri gibi, boşanmalarda da yetkiyi müftülüklere, imamlara verecekleri yönünde ciddi işaretler var. Hem işçi haklarında, hem de kadın haklarında aracı tayin etmek bu hakkın özelleştirilmesi anlamına geliyor. Yani parası olan kazanacak, parası olmayan kaybedecek.

Türkiye’de kadınlar şiddete maruz kaldıkları için boşanmak istiyor, sevgisi bitti diye boşanmayı düşünme lüksleri bile yok. Bu cinayettir, bile bile cinayete yol açmaktır. Bu düzenlemelere sonuna kadar mücadele edeceğiz ve mutlaka geri çektireceğiz.

Biz partimiz içerisinde de erkek egemenliğine karşı mücadele ediyoruz. AKP ne yapıyor? Figen Yüksekdağ’ın üyeliği ve vekilliği düşürüldü. Bu kadınların siyasetteki varlığına iradesine tahammülsüzlüktür. Vekilliği düşürülen 5 arkadaşımızdan 4’ü kadın. Buradan AKP’nin kadın düşmanı politikalarını kınıyoruz.

“AKP’den FETÖ’yü temizlemek kekten unu temizlemek gibidir”

Belediyelerimize kayyum atayanlar şimdi kendi belediyelerine kayyum atıyor. Erdoğan’a sesleniyorum; “Metal yorgunluğu” diye çaktırmadan içinizdeki FETÖ’yü mü temizliyorsunuz? Boşuna uğraşmayın, AKP’den FETÖ’yü temizlemek kekten unu temizlemek gibidir, yapamazsınız.

Erdoğan’ın Demirtaş’a “terörist” demesine ilişkin itirazda bulunduk. Dediler ki, “AKP Genel Başkanının cezai yaptırımı yok.” Ülkedeki partilerden bir tanesi kalkacak istediği ithamda bulunacak siz ona suç duyurusunda bulunamayacaksınız. Bu bir darbe uygulaması…

Diyorlar ya “Biz kabile devleti değiliz”. Hayır işte siz busunuz. Hukuku öldürdünüz, demokrasiyi kaldırdınız, OHAL ve KHK ile ülke yönetmeye çalışarak kendinizi dayatıyorsunuz.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica