Siyaset

Abdullah Gül Hükümeti üstü kapalı eleştirdi

Abdullah Gül Hükümeti üstü kapalı eleştirdi 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 3 Kasım 2017 günü Bahçeşehir Üniversitesi 9. Diplomat Okulu açılışında yaptığı konuşmada OHAL’i yanlış buldu, ‘şeffaf dünyaya yakışmıyor’ dedi. Abdullah Gül Hükümeti üstü kapalı eleştirdi detaylar haberimizin içinde yer almaktadır…

Abdullah Gül Hükümeti üstü kapalı eleştirdi

“Adalet, hukuk, eşitlik, hesap verilebilirlik, yolsuzlukların olmaması, hepimiz evimizin içini düzene koymamız gerekir”

Konuşmasını Twitter hesabından paylaşan Gül, hukukun üstünlüğü vurgusu yaptı. Gül, “Adalet, hukuk, eşitlik, hesap verilebilirlik, yolsuzlukların olmaması, hepimiz evimizin içini düzene koymamız gerekir. Bunu koymadığımız süre içerisinde bir gün, gün gelir ya insanlar ayaklanır veya dış müdahale kaçınılmaz hale gelir” dedi.

“Dış politikada hamaset, retorik; dış politikada hesapsız konuşmalar olmaz”

Türkiye’nin dış politikasını da eleştiren Gül, yürütülen dili sert buldu. “Diplomasi dediğimiz şey iç politikadan farklıdır. Dış politikada hamaset, retorik; dış politikada hesapsız konuşmalar olmaz. Dış politikanın kendi üslubu vardır.” dedi.

“yurtta sulh, cihanda sulh’ sözü, gerçekten olağanüstü bir söz”

Atatürk’ün ‘yurtta sulh, cihanda sulh’ sözüne de gönderme yapan Gül, “Diplomasi tatlı dille meseleleri çözmek için var. Acı dille zorla meseleleri çözersiniz ama onlar çok kalıcı olmaz. Onun için ‘yurtta sulh, cihanda sulh’ lafı, gerçekten olağanüstü bir laf” dedi.

“Her şeyi komplo teorilerine bağlamaya kalkarsak o zaman da ‘O ülkeleri yönetenlerin hiç mi aklı yokmuş?’ sorusunu sormamız gerekir”

“Dış siyasette her şeyi komplo teorilerine bağlamamak gerekir” diyen Gül, “Her şeyi komplo teorilerine bağlamaya kalkarsak o zaman da ‘O ülkeleri yönetenlerin hiç mi aklı yokmuş?’ sorusunu sormamız gerekir.” açıklamasında bulundu.

“Demokrasi, hukukun üstünlüğü, insan hakları, bütün bunlar evrensel anlamda gerçekleşmelidir”

Gül, ekonominin güçlü olması için de yine demokrasiyi işaret etti ve sözlerine şöyle devam etti: “Demokrasi, hukukun üstünlüğü, insan hakları, bütün bunlar evrensel anlamda gerçekleşirse olur. Çünkü böyle ülkelere herkes koşarak gelir, parasını yatırır.”

“Maalesef görüntümüz bozulduğu için…”

2010’da kendisi Cumhurbaşkanıyken Türkiye’nin Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne başkanlık yaptığını hatırlatan Gül, 2014’te ise durumun neden tersine döndüğünü anlattı. “Maalesef görüntümüz bozulduğu için o zaman 60 oy aldık seçilemedik.” dedi.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica