Genel

ABD istihbaratının başına tarihte ilk kadın direktör atandı

ABD istihbaratının başına tarihte ilk kadın direktör atandı ABD Başkanı Donald Trump, Dışişleri Bakanı Rex Tillerson’ın görevden ayrılacağını ve yerine CIA Başkanı Mike Pompeo’nun yeni Dışişleri Bakanı olarak görev yapacağını açıkladı. ABD istihbaratının başına ise CIA’nın ilk kadın direktörü olacak olan Gina Haspel geçiyor. Peki ABD’nin gündemine oturan Gina Haspel kimdir? ABD istihbaratının başına tarihte ilk kadın direktör atandı detaylar haberimizin içinde yer almaktadır…

ABD istihbaratının başına tarihte ilk kadın direktör atandı

62 yaşındaki Gina Haspel Mike Pompeo’nun koltuğunda

1 Ekim 1956 doğumlu olan 62 yaşındaki Gina Haspel, 1985 yılında ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı CIA’ya katıldı. 1 Şubat 2017 tarihinde ABD Başkanı Donald Trump tarafından CIA Direktör Yardımcısı olarak atandı.

Trump, Twitter üzerinden duyurdu

ABD Başkanı Trump’ın, Dışişleri Bakanı Rex Tillerson’ı görevden almasının ardından, mevcut CIA Direktörü Mike Pompeo’nun yeni Dışişleri Bakanı olduğunu açıkladı. Trump, Twitter üzerinden yaptığı duyuruda, Gina Haspel’in ise Pompeo’nun koltuğuna geçeceğini ve CIA tarihindeki ilk kadın direktör olacağını açıkladı.

“İşkencesinin uygulandığı bir ABD tesisini yürüttüğü…”

Öte yandan Haspel’in ismi, 2002 yılında Tayland’da El Kaideli teröristlere “waterboarding” işkencesinin uygulandığı bir ABD tesisini yürüttüğü iddialarıyla anılmıştı.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica