İGF

8 kilogramlık damar yumağından Türkiye’de kurtuldu

Bosna Hersek’te yaşayan 59 yaşındaki kadın, karaciğerindeki 8 kiloluk damar yumağından Türkiye’de 10 saat süren başarılı nakil sonucunda kurtularak yeni bir hayata başladı.

İSTANBUL (İGFA) – Bosna Hersek’te yaşayan 59 yaşındaki Nasiha Radovovic’in 2005 yılında karaciğerinde hemanjiom yani damar yumağı tespit edildi. 16 yıl boyunca Hırvatistan, Avusturya, Bosna Hersek gibi pek çok ülkede doktora gitti ancak tedavi olamadı. Bu süreçte kitle 8 kiloya ulaşarak karaciğerini tamamen kapladı ve karaciğer yetmezliği gelişti. Gittiği birçok merkezde Türkiye’deki sağlık hizmetlerinin övgüsünü duyan Radovovic, araştırmaları sonucu Memorial Bahçelievler Hastanesi Organ Nakli Merkezi Başkanı Prof. Dr. K. Yalçın Polat’a ulaştı ve karaciğer nakli olarak yeni bir hayata başladı.

Prof. Dr. K. Yalçın Polat ve ekibinin gerçekleştirdiği 10 saat süren başarılı nakil sonucunda sağlığına kavuşan Radovovic, Avusturya’dan bile bu ameliyatı yapamayacaklarını söylediklerini belirterek, “Türkiye’nin organ nakli alanında çok ileri bir seviyede olduğunu duyuyordum ve yaşamak için daha fazla vaktim kalmadığını bildiğim için zaman kaybetmeden buraya gelerek Prof. Dr. K. Yalçın Polat’a muayene oldum. Hızlı bir hazırlık sürecinin ardından kızım Leyla’dan alınan karaciğer bana nakledildi. Şimdi çok iyiyim. Karnımdaki o büyük kitleden kurtuldum. Kendimi çok daha hafif ve mutlu hissediyorum” dedi.

emanjiomların karaciğerde özellikle de kadınlarda daha çok görülen iyi huylu genişlemiş damarsal yapılar olduklarını ve halk arasında damar yumağı olarak bilindiğini söyleyen Prof. Dr. K. Yalçın Polat, “Teknik olarak oldukça zor bir ameliyattı. İyi huylu tümör olmasına rağmen hemanjiom büyüklüğünden dolayı hastada artık karaciğer yetmezliği gelişmişti. İleri derecede distansiyon (organ şişmesi) vardı ve acil olarak müdahale gerektiriyordu. Ameliyatı diğer anlamda zorlu kılan özellikse bu kadar büyük bir damarsal yapının bu kadar kanlı bir organı tamamen kaplamış olmasıydı. Tüm bunlar hastanın karaciğer naklini çok komplike hale getirmişti. Ancak ekibimizle iyi bir hazırlık sürecinin ardından yaklaşık 10 saatlik bir ameliyatla karaciğer naklini gerçekleştirdik” dedi.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica