Genel

Başsavcı Kocaman; Sanıklar Ağırlaştırılmış Müebbet Cezası Alacaklar

Başsavcı Kocaman; Sanıklar Ağırlaştırılmış Müebbet Cezası Alacaklar. Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Yüksel Kocaman, ‘FETÖ’ ve darbe girişimi davaları için, “Deliller çok sağlam, gün yüzü göremeyecekler. Ağırlaştırılmış müebbet cezası alacaklar” dedi. Kocaman, 15 Temmuz’un yüzde 100 aydınlatılmadığını da söyledi. Başsavcı Kocaman; Darbe Sanıkları Ağırlaştırılmış Müebbet Cezası Alacaklar.

Başsavcı Kocaman; Sanıklar Ağırlaştırılmış Müebbet Cezası Alacaklar

15 Temmuz darbe girişiminin yıldönümü dolayısıyla soruşturmalar hakkında bilgi veren Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Yüksel Kocaman, 11 bin dosyada 57 bin şüphelinin olduğunu, 9 bin kişinin tutuklu yargılandığını söyledi.

Habertürk TV’de soruları yanıtlayan Kocaman şunları söyledi:

Soruşturmalar tamamlandı

Ben şahsen her şeyi yapabileceklerini düşünüyorum. 15 Temmuz’u bu düzeyde kalkışabileceklerini düşünmemiştim. Sınır tanımazlar her türlü kötülükte. Darbe teşebbüsünden bu yana 33 dava açtık. 3940 sanık yargılandı. 2772 tutuklu var. Dosya sayımız 11.325, şüpheli 57565, tutuklu 9271 dir. Bütün soruşturmalarımızı tamamladık. Darbeye karışan, karıştığı düşünülen bütün sanıklarla ilgili soruşturmaları tamamladık.

Yeni darbe girişimi olur mu?

Mücadelede bulunduğumuz noktanın iyi olduğunu düşünüyorum. Hemen hemen girmedikleri birim kalmamış. Operasyonel güçlerinin kalmadığını düşünüyorum. Yeni darbe girişimine ihtimal vermiyorum. Rehavete kapılalım anlamında söylemiyorum ama öyle güçleri kalmadı. Soruşturmalar devam ettikçe yeni elemanlara ulaşılacaktır. Büyük tehlike görmüyorum ama rehavete kapılmadan devam edilmeli.

Dosyalar çok dolu

Halkımız milletimiz müsterih olsun dosyalar çok dolu. Deliller çok sağlam. Ne kadar zekamızla alay etseler de özellikle darbeye karışanlar özellikle… Halkın üzerine ateş açanlar, gün yüzü görmeyeceklerdir.

Zekamızla alay ediyorlar

Yargılama prosedürdür. Daha sonra AİHM’e gidebilirler. Zekamızla alay edildiğinin farkındayız. Ama bizim için önemli değil bu. Şehit yakınları gazilerimiz morallerini bozmasınlar. Ağırlaştırılmış müebbet cezası alacaklar.

Titresinler, kendilerine gelsinler

Üyeleri mantıksız üyeler. Orta zekada yapmayacakları işleri yapıyorlar. Rüyalarla motive etmeye çalışıyorlar. Örgütü motive etmek için hiçbir hedefleri tutmadı. Hala inanıyorlar. Bunu anlamamaları mümkün değil. Sağlıklı kafanın yapacağı işler değil. Buradan onlara da sesleniyoruz. Titresinler ve kendilerine gelsinler, yasalardan faydalansınlar.”

Kaç bylock kullanıcısı var?

Türkiye genelinde 102 bin kişide bylock çıktığına dair liste geldi. Tüm illere gönderdik. İl bazlı çalışma yaptık. Binlerce FETÖ örgütüne bir haftada işlem yapma şansımız yok. Belli bir takvime yaydık.

Hiç baskı gördünüz mü?

Baskı altında diyemeyiz ama zor dönemde zor bir görev üstlendik. Bir şikayetimiz sıkıntımız yok. Ufak tefek sorunlar oluyor. Ama kararlı şekilde görevimize devam ediyoruz.

15 temmuz gecesi aydınlatılabildi mi?

Yüzde 100 her şey aydınlatıldı diyemeyiz. FETÖ terör örgütünün her elemanı istihbarat örgütü elemanı gibi yaşıyor. Soruşturmalar devam ettiği için hedefimiz odur; aydınlığa çıkmayan bir şey kalmasın. Esas itibariyle bir çok şey aydınlandı.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica