Siyaset

Yürüyüş sona erdi, Dragos’tan miting alanına yalnız yürüyeceğim

Yürüyüş sona erdi, Dragos’tan miting alanına yalnız yürüyeceğim. Kemal Kılıçdaroğlu’ndan Adalet Yürüyüşü’nün bitimine 3 kilometre kala flaş karar: Yalnız yürüyeceğim, haberiyle birlikte yürüyüş sona erdi. Yürüyüş sona erdi, Dragos’tan miting alanına yalnız yürüyeceğim, katılımcı vatandaşlarımla miting alanında buluşacağım.

Yürüyüş sona erdi, Dragos’tan miting alanına yalnız yürüyeceğim

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun başlattığı Adalet Yürüyüşü 24. Gününde sona erdi.

Yarın final yapılacak ve büyük bir mitingle yürüyüş taçlandırılacak.

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu yarın yapılacak Adalet Mitingi öncesinde Dragos’tan Maltepe’deki miting alanına kadar olan son üç kilometreyi tek başına yürüyeceğini, katılmak isteyen vatandaşlarla alanda buluşacağını açıkladı.

Saat 09.00’da kameralar karşısına geçen Kılıçdaroğlu, “Bugün 24’üncü günümüz. Rahat yürüdük… en azından kendi açımdan söylüyorum. Ve 24’üncü güne başlayan noktaya geldik. Bu süre içinde 4 mevsimi yaşadık aslında ve Türkiye’nin ne kadar güzel olduğunun farkına bir kez daha vardık” dedi.

“DEMOKRASİNİN GÜZELLİĞİNİ BİRLİKTE YAŞAMALIYIZ”

Kılıçdaroğlu, “Yolda çok sayıda ilgi gösteren vatandaşım vardı. Onlara teşekkür ediyorum. Bizi protesto eden vatandaşlarım vardı. Onlara da teşekkür ediyorum. Demokrasinin güzelliğini birlikte yaşamalıyız. Yan yana olan, biri protesto ederken biri alkışlayan vatandaşımız arkadaş aslında. Siyasetin de bu kültüre ulaşması beni rahat kılar” diye konuştu. “Güvenlik görevlilerimize yürekten teşekkür ediyorum” diyen Kemal Kılıçdaroğlu, “Bir siyasal iktidarın değil de halkın polisi halkın jandarması olunca halkla aralarında hiçbir sorun yok. Biz barışçıl bir yürüyüş yaptık onlar bizim güvenliğimizi sağladılar” şeklinde konuştu.

“BUNU YAPANLARI DA PROVOKATÖR OLARAK DEĞERLENDİRİYORUZ”

Maltepe Miting alanında yarın düzenlenecek miting hakkında da bilgi veren Kemal Kılıçdaroğlu, “Dragos’tan miting alanına yalnız yürüyeceğim. Ben de gidip genel başkan ile yürüyeceğim diyen vatandaşlarıma uyarı yapacağım. Beni Dragos’ta beklemeyin. Eğer ilgi gösterirseniz miting alanına gelin. Ben yürüyüşle miting alınana geleceğim” dedi.

“6 OKLU BAYRAK DA İSTEMİYORUZ”

“Miting alanında bayrak dışında, adalet pankartı dışında ve Atatürk posteri dışında hiçbir şey istemiyoruz” diyen Kılıçdaroğlu, “Altı oklu bayrak da istemiyoruz. Hep birlikte adalet istiyoruz. Hiç kimsenin başka bir pankart getirmesini, başka bir bayrak açmasını doğru bulmuyoruz. Bunu yapanları da provokatör olarak değerlendiriyoruz” diye konuştu.

THE GUARDİAN’A YAZDI

‘Adalet Yürüyüşü’nün 23. gününde dün İstanbul’a ulaşan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İngiliz The Guardian gazetesi için kaleme aldığı makalesinde “Sayımız arttıkça cesaretimiz de artıyor. Bu bir son değil, yeni bir toplumsal adalet hareketinin başlangıcı olacak” dedi.

TEK PANKART: ADALET

“Maltepe’de adalet, demokrasi, yargının bağımsızlığı bağlamında mesajlar vereceğim. Toplumun her kesiminin adalet beklentisi var. Yargı siyasal iktidarın kontrolüne girmiş durumda. Dünya da endişeyle izliyor ‘Türkiye nereye gidecek’ diye. Haksızlığa uğrayan, adalet isteyen herkesin mitinge geleceğini düşünüyorum. Alana ‘adalet’ dışında pankart alınmayacak. Bu kural diğer sivil toplum örgütlerine ve meslek kuruluşlarına bildirildi. Tek tema adalet olacak. İstanbul’daki bütün siyasal partilerin AKP dahil bütün il başkanları mitinge davet edildi. Dragos’tan miting alanına yaklaşık 3 kilometre tek başıma yürüyeceğim. Elimde sadece adalet pankartı olacak. Selvi Hanım beni alanda bekleyecek.

HAKSIZLIKLARA İSYAN

Daha önce antrenmanlı değildim. Milletvekiliyken hafta sonları bir saat yürüyüş yapardık, grup başkanvekili olduktan sonra o da bitti. Genel başkan olunca hiç fırsat olmadı. Ben şuna inandım; eğer siz bir davaya inanmış ve kafanızda ‘Ben bunu yapacağım’ diye programlamışsanız beden kendisini hazırlıyor. Evet ben İstanbul’a yürüyeceğim. Evet yürüyoruz da. Bir sohbette söylense, ‘Olur mu 450 kilometre yürünür mü’ dersiniz. Demek ki ortam, koşullar, yaşanan haksızlıklar sizi bir anlamda isyan ettiriyor. Bunu bir şekliyle hem Türkiye’ye hem dünyaya duyurmalıydım. Bunu da yürüyerek yaptım.

KAMYON İSTİHBARATI

Bu bölge ile ilgili duyumlar gelmiş, ‘saldırılar olacak’ uyarı yapılmıştı. Sonra Numan Kurtulmuş ‘CHP provokasyonlara karşı daha duyarlı olmalı’ dedi. Ardından Kayseri Valisi’nin bir açıklaması oldu. Ciddi önlem alındığını görüyoruz. Bir kamyonla kalabalığın içine girme eylemi istihbarat alındığı belirtildi. Buna göre önlem alınmış.

‘AKP’LİLER DE YÜRÜYOR’

(Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Bahçeli’nin açıklamaları) Kendi tabanlarını konsolide etmek için bu kadar sert açıklamalar yapıyorlar. Çünkü tabanlarının kaydığını onlar da görüyor. Çünkü bu yürüyüşe katılan AKP’liler de ülkücüler de var. Onları engellemek için bu tür sert demeçler veriyorlar. Provokasyonu da özendiriyor bu durum ama biz onlara pabuç bırakmıyoruz. Ne kadar bizi tahrik etmeye kalkarlarsa kalksınlar tahriklere kapılmıyoruz.”

‘EN SON 68’DE SLOGAN ATTIM’

“En son 1968 yılında slogan atmıştım. Şimdi de slogan atıyorum. Kitlenin de buna hazırlanması lazım, aynı kararlılık için. Bugüne kadar on binlerce kişi eşlik etti. Onlara da yürekten teşekkür ediyorum.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica