Siyaset

Kılıçdaroğlu depremzedelerle birlikte yürüdü

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Kocaeli’nin Kartepe İlçesi’nden İzmit’e doğru yürürken kendisine depremzedeler de eşlik etti. Kılıçdaroğlu depremzedelerle birlikte yürüdü. Marmara Depremi’nde yakınlarını kaybedenler için yapılan İzmit’te Arızlı Irak Konutları’nda oturanlar dünden itibaren yürüyüşe katılırken; ‘Biz de adalet istiyoruz’ dediler. 17 Ağustos 1999 yılından bu yana çözülemeyen bir sorun olarak bir çok haberde yer alan Arızlı konutlarıdır.

Kılıçdaroğlu depremzedelerle birlikte yürüdü

Arızlı depremzedeleri’ yazılı dövizler taşıdı. Depremzedeler, Irak tarafından depremzedeler için hibe edilen konutların kendilerinden alınmak istendiğini belirterek; Kocaeli Valiliği’nin konutları boşaltmaları için tebligatta bulunduğunu, konutları terk etmeyeceklerini söyledi. Yürüyüşe Ülkü Ocakları eski Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Taşdelen de Fenerbahçe forması giyerek oğlu Göktürk ile birlikte katıldı. Kemal Kılıçdaroğlu yanında yürüyen Mehmet Taşdelen’in oğlu Göktürk’ün elinden tutarak bir süre yürüdü. Kartepe Uzunçiftlik mevkiine gelindiğinde ise mola verildi.

Arızlı’da direniş

Mahkemenin tahliye kararına direnen Arızlı’daki depremzedelerden Recep Uğur kendini yaktı. 4 gündür konutların çatısında bekleyişi sürdüren 2 kişiden kardeşi Çisem Uğur ise baygınlık geçirdi.

Arızlı Irak Kızılayı Konutları’nı tahliye etmeleri yönünde karar çıkan depremzedeler, sorunun çözümüne yönelik olarak Kocaeli Valisi Ercan Topaca’ya tanıdıkları 4 günlük sürenin bekleyişi içindeyken direnişi de sertleştirdi. Üç kadın depremzede konutların çatısında ellerinde benzin bidonlarıyla bekleyişlerini sürdürüyor.

Kendini yakmak istedi

Depremzedelerin barınma hakkı mücadelesi gittikçe sertleşiyor. Zaman zaman spontane gelişmeler de yaşanan bölgede, ”sorun çözülmezse kendilerini yakacaklarını” söyleyen kadınların yerine basın açıklaması yaparak Vali Ercan Topaca’ya ”burayı terk etmeyeceğiz” mesajı vermeye çalışan Recep Uğur, ani bir hareketle üzerine benzin döktü ve çakmağı çakarak kendini yaktı. Alevler içinde kalan Uğur, bölgede nöbet tutan 112 ekiplerince Derince Araştırma Hastanesi Yanık Ünitesi’ne götürüldü. Sol elinde ve kulağındaki hafif yanıklara müdahale edilen Uğur, tedavinin ardından yeniden konut alanına döndü. Olaylar sırasında fenalaşan Leyla Dinler Seka Devlet Hastanesi, Nakife Şanlı ise Derince Araştırma Hastanesi’ne ayakta tedavi edildi.

Sorunun çözümü için Vali Ercan Topaca’nın adım atmasını 3 gün önce konutların çatısına çıkarak bekleyen ve ”çözüm olmazsa kendimizi yakacağız” diyen kadın depremzedelerden Çisem Uğur, ağabeyinin kendisini yaktığını görünce fenalık geçirerek olduğu yere yığıldı. İtfaiye ekiplerince çatıdan indirilen Uğur, 112 ekibinin müdahalesiyle normale döndü. Bu sırada, Uğur’un yanındaki nöbetlerini sürdüren Ülkü Karahan ve Huriye Özdemir de, ”uyarılarımız dikkate alınmazsa biz de kendimizi yakacağız” diye bağırdı. Öte yandan, konutların bulunduğu sitenin kapılarını kapatarak sağlık ekiplerini bile içeri almayan depremzedeler, “Arızlı artık kan kokuyor. Buradaki ölümlerin sebebi validir. Gerekirse tek tek kendimizi yakacağız” diyerek mesaj vermeye çalıştı. Olumsuz bir gelişmeye karşı itfaiye, ambulans ve polis ekiplerinin bölgedeki bekleyişi ise sürüyor.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica